Jaki system do zarządzania produkcją wybrać? – charakterystyka oprogramowania MES

Przemysł pędzi obecnie w stronę cyfryzacji. Przedsiębiorstwa nieposiadające nowoczesnego oprogramowania oraz niedysponujące automatycznymi parkami maszynowymi, stanowią na rynku bardzo małą konkurencyjność, przez co ciężko o ich jakikolwiek rozwój. Bezapelacyjnie najważniejszym krokiem w kontekście cyfryzacji firmy jest wdrożenie programu do zarządzania produkcją. Jego wybór może być natomiast ukierunkowany wieloma czynnikami, przez które nie zawsze czynność ta będzie należała do łatwych. W poniższym wpisie postaramy się udzielić niezbędnych informacji w temacie oprogramowania MES, stanowiącego podstawowe wyposażenie każdej firmy produkcyjnej. Zapraszamy!

System MES – za co w ogóle odpowiada?

Oprogramowanie MES (z ang. Manufacture Execution System) jest określane inaczej jako system realizacji i zarządzania produkcją. Niektórzy producenci jak chociażby Quantum Qguar, oferują wdrożenie tego narzędzia jako część modułowa do oprogramowania ERP, będącego ogólnym systemem przeznaczonym do prowadzenia działalności.

Zadaniem MES jest przede wszystkim zbieranie informacji z hali produkcyjnej przy użyciu różnego rodzaju czujników, a następnie przekazywanie ich do systemu. Na tej podstawie analizowana jest efektywność pracy oraz generowane są różnorakie raporty. Samo oprogramowanie może również informować o zasobach półproduktów bądź ich zbliżających się brakach. Narzędzia te dopasowują się do potrzeb każdej branży, a samo ich wdrożenie występuje w pełni indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa.

Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie MES?

Jeśli chodzi o system do zarządzania produkcją, powinien być on idealnie dopasowany do każdej struktury przedsiębiorstwa. W końcu, jego obecność ma na celu zwiększenie efektywności wykonywanych prac, a nie dodatkowe ich opóźnianie. Przede wszystkim warto dogadać z firmą poszczególne warunki współpracy oraz umożliwić jej wykonanie projektu struktury firmy. To na tej podstawie umieszczone zostaną różnego rodzaju fragmenty automatyki, które będą miały na celu przekazanie informacji do systemu.

Oczywiście, każdy system MES powinien posiadać czytelny interfejs, z którym poradzą sobie wszyscy pracownicy odpowiedzialni za produkcję i monitorowanie postępów. Ta forma oprogramowania musi odznaczać się również wielozadaniowością, a co za tym idzie umożliwiać wykonywanie różnorodnych prac w jednym czasie. Na samym końcu warto oczywiście zwrócić uwagę na cenę wdrożenia, porównując ją tym samym do jakości otrzymanego narzędzia.

Podsumowanie

Decydując się na system do zarządzania produkcją należy zwrócić uwagę na doświadczenie producenta takiego oprogramowania. Firma Quantum Qguar posiada wieloletni staż w zakresie wdrażania tego typu narzędzi do firm. Dzięki temu, specjaliści z tego przedsiębiorstwa są zawsze na bieżąco w zakresie nowoczesnych technologii automatyzacji przemysłu, co wpływa na jakość i zadowolenie kontrahentów, a także pozwala im zyskać niezwykle wysoką konkurencyjność na rynku.