Jak zostać artystą?

O byciu artystą marzy naprawdę sporo osób. Jeżeli jesteś jedną z nich, być może zastanawiasz się nad tym, czy istnieje w ogóle taki zawód jak artysta. Na pozór, bycie twórcą wydaje się bowiem dosyć niepraktyczne. Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się, kim jest zawodowy artysta i w jaki sposób można nim zostać. Przyda Ci się także wiedza na temat tego, czy każdy może nim być. 

Kto właściwie może być artystą?

Odpowiedź na pytanie o to, kto właściwie może być artystą jest dosyć prosta. Co do zasady, może nim być bowiem każdy z nas. Zazwyczaj jednak, o byciu artystą marzą osoby kreatywne, które chcą tworzyć różnego rodzaju sztukę i pokazać innym, w jaki sposób odbierają rzeczywistość. Możesz chcieć być rzeźbiarzem, malarzem, ale również portrecistą czy aktorem. Jeśli marzysz zaś o byciu artystą tatuatorem, praktyczną pomoc znajdziesz na stronie https://www.domin-warszawa.pl/wprowadzenie-do-swiata-grafiki-tatuatorskiej/. Ważne jest to, abyś wiedział, dokąd chcesz podążać. Możesz oczywiście rozwijać się w kilku różnych kierunkach, ale finalnie najlepiej będzie poświęcić się konkretnej dziedzinie. Jeśli czujesz się na początku zagubiony i nie wiesz, jaki rodzaj sztuki chcesz tworzyć, spróbuj dawać upust swojej kreatywności na różne sposoby. Maluj, rysuj, rzeźb oraz deklamuj. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda Ci się znaleźć taką dziedzinę sztuki, dla której Twoje serce zabije mocniej. 

Jakie są predyspozycje do wykonywania zawodu artysty?

Jak już zaznaczono wyżej, artystą może zostać każdy. Nie oznacza to jednak, że wszyscy z nas posiadają predyspozycje do wykonywania tego wbrew pozorom wymagającego zawodu. Jeżeli posiadasz bogatą wyobraźnię, jesteś wrażliwy i nie boisz się wyzwań, najprawdopodobniej masz wrodzony talent do bycia artystą. Nieodzowne są również umiejętności manualne, a w wielu przypadkach także podstawowa wiedza z zakresu nauk ścisłych, co może zaskoczyć. Same predyspozycje do bycia artystą to jednak zdecydowanie za mało. Konieczne jest stałe poszerzanie swoich umiejętności, zarówno tych teoretycznych, jak i praktycznych. Pomóc może Ci na przykład profesjonalny kurs rysunku, taki jak na przykład oferowany na stronie https://www.dominczak.waw.pl/wspolpraca/. Z indywidualnych lekcji rysunku powinieneś korzystać nawet wtedy, jeżeli zdecydujesz się na studia artystyczne. Samo uczestnictwo w zajęciach nie wystarczy bowiem, jeśli pragniesz osiągnąć perfekcję, w tym co robisz. 

W jaki sposób zwiększyć swoje szanse na sukces?

Nie sposób ukryć, że współczesnemu światu nie brakuje dobrych artystów. Dzieła niektórych doceniane są przez osoby na całym świecie, a dzieła innych docierają jedynie do wąskiego grona odbiorców. Jeżeli zależy Ci na osiągnięciu sukcesu jako artysta, najprawdopodobniej marzysz nie tylko o uznaniu, ale również o dobrych zarobkach. Wszystko jednak zależy od tego, czy uda Ci się stworzyć dzieła, które zachwycą innych. Z pewnością nie jest to proste. Dobra wiadomość jest jednak taka, że współczesny świat oferuje Ci mnóstwo narzędzi, przy pomocy których możesz dotrzeć do osób, które będą zainteresowane tym, co tworzysz. Nie obawiaj się także rozmów z profesjonalistami, którzy pomogą Ci zrozumieć, co robić, by osiągnąć sukces, na którym Ci zależy. Oglądaj wystawy, odwiedzaj galerie sztuki, bierz udział w wernisażach. Przeczytaj również artykuł pod tym linkiem: https://olado.eu/produkt/kurs-rysunku-online-rzezba/, jeśli chcesz pogłębić swój warsztat i podszlifować umiejętności, które już posiadasz. 

Domin

Artysta zawodowy – kim właściwie jest?

Pojęcie artysty zawodowego może wydać Ci się dosyć enigmatyczne. Tymczasem, pojawia się ono w projekcie ustawy o statusie artysty. Zgodnie z tym aktem prawnym, artystą zawodowym ma być osoba, która będzie wykonywała działalność twórczą bądź artystyczną. Koniecznie musi być ona wykonywana w sposób zawodowy oraz profesjonalny. W projekcie wspomnianego aktu prawnego znajdują się legalne definicje działalności twórczej oraz działalności artystycznej. 

W jaki sposób uzyskać tytuł artysty zawodowego?

Bardzo prawdopodobne jest to, że zastanawiasz się nad tym, co trzeba będzie zrobić, aby otrzymać tytuł artysty zawodowego. Otóż okazuje się, że status artysty zawodowego będzie mogła przyznać tylko i wyłącznie Rada Polskiej Izby Artystów. Każdy, kto będzie chciał go otrzymać, będzie musiał złożyć stosowny wniosek. Po pozytywnym jego rozpatrzeniu, w formie decyzji administracyjnej uzyska się prawo do posługiwania się tytułem artysty zawodowego. Najprostszą drogę do otrzymania statusu, o którym mowa będą miały osoby, które ukończą odpowiednie studia. Wymagane będzie oczywiście przedstawienie stosownego dyplomu. Niestety, o wiele trudniej będą miały osoby, które nie mogą poszczycić się wykształceniem wymaganym przez omawiany projekt ustawy. Jeśli jesteś jedną z takich osób, będziesz musiał zgłosić się do odpowiedniego związku bądź stowarzyszenia, które wyda zaświadczenie o dorobku artystycznym. Otrzymanie takiego zaświadczenia upoważnia do wystąpienia do Polskiej Izby Artystów o wydanie decyzji administracyjnej dotyczącej statusu artysty zawodowego. Co się jednak stanie, jeżeli Rada Izby wyda decyzję negatywną? Otóż okazuje się, że wówczas możliwe jest odwołanie się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trzeba zrobić to jednak nie później niż czternastego dnia po otrzymaniu decyzji odmownej. 

Jak długo przysługuje status artysty zawodowego?

Status artysty zawodowego nie jest, wbrew pozorom, przyznawany bezterminowo i bez żadnych warunków. Co trzy lata trzeba będzie bowiem składać wniosek o jego weryfikację. Należy złożyć go najpóźniej miesiąc przed upływem 3 lat od momentu, w którym przyznano Ci status artysty zawodowego. Jeżeli o tym zapomnisz, będziesz musiał liczyć się z tym, że tytuł zawodowego artysty wygaśnie z mocy prawa. Jeśli jednak uda Ci się utrzymać status, będziesz mógł cieszyć się licznymi przywilejami. Jednym z nich będzie chociażby prawo do dopłat. To dobra wiadomość dla osób, którym zależy przede wszystkim na poprawie swojego statusu ekonomicznego.