Jak zoptymalizować łańcuchy dostaw? Poznaj MES i APS!

W odpowiedzi na pytanie jak zoptymalizować łańcuchy dostaw przychodzą systemy MES i APS, które stanowią dedykowane produkcji rozwiązania informatyczne. Stanowią one ogromne wsparcie na drodze do śledzenia poszczególnych procesów produkcji. Takie działanie bardzo mocno wspiera kadrę kierowniczą w bieżącym obrazie sytuacji, a więc także daje możliwość szybkiego reagowania. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia zbierania wielu jakże istotnych danych, które są następnie analizowane przez algorytmy. Co warto jeszcze wiedzieć o MES i APS? Podpowiadamy. 

1. Co warto wiedzieć o systemie APS?
2. System MES – o czym mowa w praktyce?
3. System MES i APS – podsumowanie

Co warto wiedzieć o systemie APS?

APS to skórt od Advanced Planning Scheduling. Wybierając go możemy liczyć na pełen support w zakresie kompleksowego planowania procesów produkcyjnych. Warto także wspomnieć o ich symulacjach. Nie bez znaczenia pozostaje także wsparcie na drodze do dokładnego harmonogramowania produkcji. Jednak to nie koniec. Zwróćmy także uwagę na harmonogramowanie zaopatrzenia i zapasów. Możemy liczyć na to, że z pomocą systemu zyskamy pełną kontrolę stanów magazynowych przy uwzględnieniu konfiguracji zmian pracowniczych. Co istotne mamy także pewność, że będziemy w stanie zintegrować plany produkcyjne z dystrybucyjnymi.

System MES – o czym mowa w praktyce?

System MES (ang. Manufacturing Execution System) to nic innego jak system, którego zadaniem jest zarządzanie, jak również sprawowanie kontroli nad obszarem produkcji. Stanowi on niezawodne wsparcie dla pracowników oraz ich działań w zakresie zarządzania przepływem informacji w zakresie zleceń produkcyjnych. Jest on niezwykle pożądany w przypadku, gdy przedsiębiorstwo chce na bieżąco monitorować wydajność procesów w nim zachodzących.

Warto pamiętać o tym, że zaawansowane systemy MES pozwalają na wgląd w czasie rzeczywistym w najważniejsze parametry efektywności produkcji. Dotyczy to nie tylko poszczególnych maszyn czy stanowisk, ale przede wszystkim całych linii. Co ważne, MES zapewnia dostęp do funkcji raportowych i diagnostycznych. Znajdziemy w nich wyniki dla poszczególnych urządzeń i linii, a także zakres wykorzystywania danych stanowisk. Na tym jednak jego rola się nie kończy. Dzięki wdrożeniu systemu MES możemy mieć dostęp do informacji na temat m.in. uśrednionego czasu między awariami czy też czasu pozostałego do usunięcia usterki. Dzięki temu można znacznie szybciej analizować przyczyny problemów, a co za tym idzie, zwiększyć wydajność całego zakładu.

Trzeba również mieć na uwadze, że inwestycja w MES to szansa na znacznie bardziej skuteczną kontrolę jakości produkowanych towarów. Ponadto stanowi wsparcie w tworzeniu procesów genealogii procesów produkcyjnych, a także pozwala na skomunikowanie innych aplikacji. To z kolei pozwala na kompleksowe zarządzanie firmą. Zebrane informacje w formie raportów to niezawodny sposób na czuwanie nad kondycją przedsiębiorstwa i łatwa droga do natychmiastowego reagowania w razie potrzeby.

System MES i APS – podsumowanie

System MES stanowi skrót systemu realizacji produkcji Manufacturing Execution System. Stanowi bardzo ważne narzędzie dla pracowników produkcji. Jest pomocny na drodze do zarządzania przepływem informacji. Mowa zarówno o czasie realizacji produkcji na halach, jak również monitorowania postępów. System APS – Advanced Planning Scheduling zapewnia kompleksową optymalizację zleceń produkcyjnych w zakresie planowania i symulacji. Zarówno MES, jak i APS stanowią nieodzowny support na drodze do usprawnienia procesów produkcyjnych. Aby tak się jednak stało należy stawiać na rozwiązania od profesjonalnych firm. Wśród nich warto wymienić m.in. ImFactory.