Jak zdobyć pracę z CV w 2023 roku?

Z początkiem przyszłego roku planujesz rozejrzeć się za nową pracą? Do procesu rekrutacyjnego warto się odpowiednio przygotować. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zostać zauważonym przez rekruterów.

1. Przygotuj CV – skorzystaj z szablonu

Mimo że trendy rekrutacyjne się zmieniają, to wciąż podstawowym dokumentem przygotowywanym przez kandydatów ubiegających się o pracę jest CV. Właśnie dlatego stworzenie CV powinno być Twoim pierwszym krokiem, gdy planujesz zmienić miejsce zatrudnienia. Możesz wykorzystać estetyczne szablony CV, ale pamiętaj, aby:

  • zaprezentować stanowiska powiązane z pracą, o jaką zamierzasz się ubiegać,
  • dokładnie opisać zakres swoich obowiązków na poszczególnych stanowiskach.

2. Przygotuj szablon listu motywacyjnego

Wiele firm oczekuje od kandydatów ubiegających się o zatrudnienie przygotowania nie tylko CV, ale również listu motywacyjnego. Szablon tego dokumentu możesz przygotować wcześniej, by następnie go spersonalizować, gdy znajdziesz ciekawe ogłoszenia. To rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz sporo czasu.

Pamiętaj, że list motywacyjny nie powinien powielać informacji zawartych w CV, ale je rozwijać. W jego treści możesz też pochwalić się osiągniętymi sukcesami na poprzednich stanowiskach.

3. Zadbaj o swój profil na LinkedIn

CV i list motywacyjny to dziś za mało, zwłaszcza gdy ubiegasz się o stanowisko specjalisty. Współcześnie rekruterzy korzystają nie tylko z narzędzi wspomagających proces rekrutacyjny, ale również wyszukują w internecie osoby zainteresowane pracą. Daj się znaleźć – stwórz lub zaktualizuj profil na LinkedIn.

Jesteś programistą lub wysokiej klasy specjalistą? Bardzo prawdopodobne, że posiadając taki profil, nie będziesz musiał wysyłać CV – wcześniej rekruterzy lub headhunterzy znajdą Ciebie.

4. Poproś o referencje poprzednich pracodawców

Chcesz szybko znaleźć pracę? Pamiętaj o referencjach od poprzednich pracodawców. Dla wielu rekruterów są one niezwykle cennym źródłem informacji, a także potwierdzeniem treści zaprezentowanych w dokumentach rekrutacyjnych. Dodatkowo to znak, że pracownik rozstał się z poprzednim pracodawcą w dobrej atmosferze.

Referencje możesz otrzymać też na portalu LinkedIn. Jeżeli dysponujesz referencjami tylko w takiej formie, nie zapomnij o tym wspomnieć w CV lub liście motywacyjnym.

5. Monitoruj portale z ogłoszeniami o pracę

Przygotowanie szablonów dokumentów rekrutacyjnych to pierwszy krok – drugim jest znalezienie atrakcyjnych ofert. Czy wiesz, że proces wyszukiwania interesujących Cię ogłoszeń możesz zautomatyzować? Wiele portali ogłoszeniowych pozwala osobom poszukującym zatrudnienia sprecyzować swoje oczekiwania, w rezultacie czego na adres poczty elektronicznej mogą one otrzymywać wyłącznie wybrane oferty.

Dzięki zautomatyzowaniu poszukiwania pracy zaoszczędzisz sporo czasu. W natłoku ogłoszeń nie umknie Ci też żadna atrakcyjna oferta.