Jak wybrać optymalny monitor komputerowy?

monitor do komputera

Na zakup monitora komputerowego składa się równie wiele aspektów, co przy wyborze komputera lub smartfona. Najważniejszym kryterium, które powinno wpłynąć na naszą decyzję jest przeznaczenie sprzętu.

W związku z tym wskazujemy, jakie cechy ma najlepszy monitor dla gracza, a na co powinna zwrócić uwagę osoba, która szuka monitora komputerowego do pracy biurowej.

Niedrogi i uniwersalny

Rozpoczynamy od segmentu budżetowego. Jeżeli potrzebujemy monitora do podstawowych zadań jak przeglądanie stron internetowych, okazjonalne korzystanie z dokumentów bądź arkuszy kalkulacyjnych czy obejrzenie odcinka serialu na Netfliksie – nie potrzebujemy sprzętu z najwyższej półki. Jednak nawet szukając taniego monitora komputerowego, warto poszukać modelu, który oferuje coś więcej niż tylko wyświetlanie obrazu w kiepskiej jakości. Warto zastanowić się nad optymalnym rozmiarem. Duża przekątna ekranu nie zawsze jest atutem, zwłaszcza jeśli siedzimy zazwyczaj blisko monitora. Jeśli ten ma służyć do pracy, w zupełności wystarczy 22-calowy ekran, natomiast do oglądania filmów lepiej sprawdzi się większy monitor, np. 27-calowy. Proporcje ekranu 16:9 to przeważnie standard, który nie ma większego wpływu na używanie przeglądarki internetowej czy Worda, ale będzie wygodniejszy podczas oglądania filmów. Warto też zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania matrycy, gdyż w budżetowych modelach może to przeszkadzać przy oglądaniu wideo.

Monitor do pracy

Jeśli interesują nas monitory komputerowe – Allegro.pl do pracy biurowej, priorytetem powinna być matowa matryca, która nie męczy wzroku tak bardzo jak błyszcząca matryca. Warto też zwrócić uwagę na jasność. Możliwość regulacji i szeroki zakres tego parametru będzie szczególnie ważna w pomieszczeniach, którą są mocno nasłonecznione. Światło wpadające do biura może znacznie utrudnić pracę. Kolejnym atutem będzie opcja redukcji światła niebieskiego, które może negatywnie wpływać na samopoczucie osób, które spędzają cały dzień przed monitorem. Z tych samych przyczyn istotna jest też redukcja migotania.

Monitor do gier i filmów

Coraz częściej monitory komputerowe zastępują nam telewizor i stanowią centrum rozrywki. Wytrawni gracze zwrócą uwagę przede wszystkim na częstotliwość odświeżania, aby obraz był zawsze płynny i ostry. Liczyć się będzie również wysoki kontrast, który zapewni głębię kolorów. Kolejny parametr, który będzie się liczyć dla kinomaniaków i graczy to czas reakcji. Im szybszy, tym wyraźniejszy obraz nawet w czasie dynamicznych scen akcji. Dodatkowymi atutami będą rozdzielczość 4K oraz proporcje ekranu 21:9. Szeroki wybór monitorów komputerowych dla każdego znajdziesz na Allegro.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną