Jak sporządzić umowę kupna-sprzedaży motocykla?

Każde nabycie pojazdu, w tym także motocykla, wymaga zawarcia umowy kupna-sprzedaży, dokonania jego rejestracji i czasami wykupienia ubezpieczenia. Umowa stanowi dowód co do tego, kto jest właścicielem pojazdu, a do tego jest niezbędna przy rejestracji czy regulowaniu podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Umowę można przygotować samodzielnie lub wypełnić gotowy druk.

W marcu 2022 roku liczba rejestracji nowych motocykli wyniosła 2828 sztuk, co oznacza wzrost o 27,22% w stosunku do poprzedniego roku. Łącznie w ciągu trzech miesięcy 2022 roku Polacy kupili i zarejestrowali 4 960 sztuk motocykli, a więc o 40,15% więcej niż w tym samym okresie roku 2021.

Najpopularniejszą marką w segmencie motocykli jest obecnie Honda, którą kupiły 1 143 osoby, co oznacza wzrost popularności o 86,76% w ciągu roku. Drugą pozycję w tym rankingu zajęła Yamaha – motocykle tej marki rejestrowano 639 razy (+148,64%). Trzecia lokata należy do motocykli marki BMW – tych pojazdów zarejestrowano 594 sztuki. Przy każdym zakupie pojazdu z rynku wtórnego jest sporządzana umowa.

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży motocykla?

W umowie kupna-sprzedaży motocykla powinny znaleźć się dane osobowe kupującego oraz sprzedawcy, m.in. PESEL lub NIP, miejsce zamieszkania, rodzaj i numer dokumentu tożsamości oraz miejsce i data zawarcia transakcji. W umowie należy także uwzględnić informacje dotyczące przedmiotu kupna-sprzedaży, czyli motocykla. Najważniejsze są dane techniczne motoru, takie jak marka, model, rocznik, wersja, VIN oraz numer rejestracyjny. W umowie musi zostać wskazana także dokładna kwota transakcji.

Umowa kupna-sprzedaży motocykla powinna zostać sporządzona w formie pisemnej w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich trafia do kupującego, a drugi – do sprzedającego.

Podatek PCC i rejestracja motocykla

W przypadku motocykla oraz innego pojazdu po nabyciu trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). W tym celu należy przygotować umowę kupna-sprzedaży i wypełnić deklarację PCC-3. Podatnik nabywający motocykl musi to zrobić w ciągu 14 dni od dokonania transakcji. Wysokość podatku wynosi 2% określonej w umowie wartości pojazdu.

Podatku nie trzeba płacić, gdy motocykl został zakupiony w salonie na fakturę (w takiej sytuacji jest on zawarty w podatku VAT). Podatek od czynności cywilnoprawnych nie obowiązuje także przy motorach sprowadzanych z zagranicy lub gdy cena rynkowa jednośladu jest niższa niż 1 000 zł.

Na rejestrację motocykla kupujący ma 30 dni od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara, która może wynieść od 200 do 1000 zł. Rejestracja motocykla powinna zostać dokonana w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania.

Do rejestracji potrzebne są następujące dokumenty:

 • wypełniony wniosek o rejestrację motocykla,
 • umowa kupna-sprzedaży lub faktura,
 • dowód rejestracyjny motoru,
 • dowód osobisty kupującego,
 • karta pojazdu (jeśli została wydana),
 • potwierdzenie ważności badania technicznego,
 • potwierdzenie ważności polisy OC,
 • tablice rejestracyjne.

Koszt rejestracji motocykla wynosi około 120 zł. Za dowód rejestracyjny stały musimy zapłacić 54 zł. Opłata za tablicę rejestracyjną tymczasową wynosi 12 zł, a za stałą – 40 zł.

 

Ubezpieczenie OC motocykla

Zawierając umowę kupna-sprzedaży motocykla, kupujący otrzymuje dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz polisę OC sprzedawcy. Podobnie jak w przypadku sprzedaży używanego samochodu nabywca może kontynuować przekazane ubezpieczenie do końca umowy. Kupujący może także wypowiedzieć polisę OC otrzymaną od sprzedawcy i zawrzeć nową umowę w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym. W tym celu sprawdź OC motocykla w Punkta.

– Warto się zastanowić, czy kontynuować ubezpieczenie OC po zakupie motocykla. Często okazuje się bowiem, że można znaleźć tańszą polisę. Najłatwiej porównać oferty używając kalkulatora OC/AC dostępnego w Internecie – wyjaśnia ekspert Punkta.pl. – Dzięki takiemu narzędziu w kilka minut znajdziemy najtańsze OC dla motocykla. Wystarczy tylko podać swoje dane i informacje na temat motocykla.

Ile kosztuje polisa OC motocykla?

Motocykl, podobnie jak każdy inny pojazd, musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. W 2022 roku za brak polisy OC Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może nałożyć następujące kary:

 • za brak polisy OC motocykla przez okres do 3 dni – 200 zł;
 • brak ubezpieczenia przez 4-14 dni – 500 zł;
 • brak polisy OC powyżej 14 dni – 500 zł.

Składka OC zależy od wielu czynników, w tym m.in. marki i modelu motocykla, pojemności silnika, wieku pojazdu, przebiegu itp. Ubezpieczenie OC zapewnia kierowcy jednośladu pomoc w przypadku wyrządzenia szkody na drodze (rekompensata dla poszkodowanego). Koszt takiej polisy przy pojemności silnika 125 cm3 wynosi średnio od 143 zł do 308 zł. Przy motorze z silnikiem powyżej 250 cm3 OC kosztuje przeciętnie od 160 do 478 zł.

Umowa kupna-sprzedaży motocykla to ważny dokument, który stanowi dowód, że dokonano transakcji i zmienił się właściciel jednośladu. Jest także niezbędna przy dopełnianiu różnych formalności, takich jak rejestracja motoru, zapłata podatku cywilnoprawnego czy zakup polisy OC.