Jak przebiega adopcja kryptowalut na świecie?

W niniejszym artykule poruszamy temat adopcji kryptowalut. Między innymi przytaczamy kilka informacji, które potwierdzają tezę, że adopcja na rynku krypto cały czas postępuje w bardzo szybkim tempie. Jednocześnie zwracamy uwagę na to, że do pełnej adopcji pozostała jeszcze długa droga.

Duże fundusze inwestycyjne oraz międzynarodowe korporacje coraz przychylniej patrzą na kryptowaluty

Bitcoin słynie z tego, że jest to aktywo, które w ciągu ostatnich lat wielokrotnie zaliczało imponujące wzrosty. W efekcie niektórzy inwestując w BTC mogli uzyskać stopy zwrotu niespotykane na tradycyjnej giełdzie lub na jakimkolwiek innym rynku. Mimo, że kryptowaluty są obecnie zjawiskiem, o którym dużo się mówi (coraz częściej w mainstreamowych mediach) to jednak wciąż ich adopcja nie jest wyjątkowo duża. Co prawda kryptowalutami coraz śmielej interesują się duże fundusze inwestycyjne oraz topowe międzynarodowe korporacje (np. MicroStrategy lub PayPal) oraz znane osobistości (np. Elon Musk), jednak adopcja na szeroką skalę to coś czego branża krypto na pewno jeszcze nie osiągnęła.

Czego brakuje, żeby przeciętny obywatel miał w swoim portfelu kryptowaluty?

Czego zatem brakuje, żeby przysłowiowy Kowalski miał w swoim portfelu trochę cyfrowej waluty? Prawdopodobnie przede wszystkim brakuje edukacji. Wciąż wiele osób nie wie, gdzie i jak może kupić Bitcoina (przykład giełdy, na której w bardzo intuicyjny sposób można kupić BTC: https://egera.com/pl/kup-bitcoin). Niezrozumiały jest także sposób działania technologii blockchain. Na pewno w procesie poznania tego zagadnienia znacznie lepiej radzą sobie millennialsi, aczkolwiek pokolenie urodzone w latach 80-tych, 90-tych i dwutysięcznych to jeszcze za mało, żeby mówić o pełnej adopcji. Wiele osób porównuje obecną sytuację rynku kryptowalut do sytuacji na rynku stron internetowych pod koniec lat 90, kiedy to wiele osób nie bardzo rozumiało czym jest strona www.

Trzeba jednak zauważyć, że w temacie adopcji bardzo wiele się dzieje. Kupowanie BTC na giełdzie jest dzisiaj banalnie proste i intuicyjne. W efekcie praktycznie każdy jest w stanie nabyć Bitcoina. Mało tego! Obecnie kryptowaluty można kupować i sprzedawać korzystając z gotówki. W Polsce dostępnych jest ponad 3000 bitomatów, dzięki którym każdy możne wymienić BTC na gotówkę.

Globalna adopcja krypotwalut wzrosła o 880%

Adopcja kryptowalut postępuje w galopującym tempie. Dane dotyczące tego zagadnienia można znaleźć np. w raporcie Chainalysis, który mówi, że globalna adopcja wzrosła o 880% w ciągu roku. Co ciekawe, kryptowaluty są bardzo popularne w krajach rozwijających się. Według Global Crypto Adoption Index najwyższym poziomem adopcji może się poszczycić Wietnam, Indie, Pakistan, Ukraina, Kenia i Nigeria. Mówiąc o adopcji w krajach rozwijających się nie da się przejść obojętnie obok tego, że Salwador uznał Bitcoina za prawny środek płatniczy.

Podsumowując, do pełnej adopcji na pewno pozostała jeszcze długa droga. Natomiast widać, że rynek kryptowalut nie śpi i wciąż dołącza do niego wiele nowych osób. Świat kryptowalut na czele z Bitcoinem może pochwalić się jedynie kilkunastoletnią historią w związku z czym wciąż jest bardzo świeżym zagadnieniem. Na pewno jednak są powody ku temu by sądzić, że w przyszłości zdecydowanie więcej osób będzie posiadało cyfrowe aktywa i że jesteśmy dopiero na początkowych etapach drogi ku pełnej adopcji.