Jak poradzić sobie w firmie z podwyżkami cen za energię?

Podwyżki cen paliw i energii już w 2021 roku okazały się mocno odczuwalne – i to zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstwa. Niestety jednak kolejny rok wcale nie zapowiada się pod tym względem lepiej. Jak więc radzić sobie ze wzrostem cen za energię? I czy w ogóle z perspektywy firmy da się coś z tym problemem zrobić? Sprawdźmy!

O ile zdrożeje prąd dla firm w 2022 roku?

Największym problemem związanym z energią elektryczną jest fakt, że jej użycie jest niezbędne do prowadzenia praktycznie każdej działalności, a rozwój firm z reguły dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie. Dlatego też trudno w tym przypadku o szybkie i proste rozwiązania. Wprowadzając wszelkie pomysły racjonalizatorskie, trzeba też cały czas uważać, by przypadkiem nie wpłynąć negatywnie na działanie przedsiębiorstwa – i to zarówno bezpośrednio (np. ograniczając wydajność), jak i pośrednio (np. wzbudzając niezadowolenie pracowników zakazem używania klimatyzacji). Na pewno więc tegoroczne podwyżki cen energii elektrycznej nie przechodzą bez echa, a widmo kolejnych dużych wzrostów w roku 2022 roku budzi coraz większy niepokój – szczególnie że bardzo wysokie są też ceny paliw. A na jakie konkretnie wydatki na prąd muszą się przygotować przedsiębiorstwa w najbliższych dwunastu miesiącach? Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety prosta, gdyż zależy od wielu czynników. Najłatwiej przewidzieć sytuację tych odbiorców, którzy wiążą się umowami ze stałą ceną – oni mogą liczyć się z podwyżkami na poziomie 50-60%. Największe firmy, kupując prąd po cenach giełdowych, także zapłacą więcej, niż w roku ubiegłym. Realna wysokość podwyżek będzie jednak w tym przypadku uzależniona od sytuacji na rynku oraz sposobu zakupu i rozliczeń ze sprzedawcą.

Tani prąd dla firm – czy to możliwe?

Każda firma, chcąc się rozwijać, z reguły będzie zużywać coraz więcej prądu. Negatywny wpływ tego zjawiska pogłębiać będzie z kolei wzrost cen. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? O odpowiedź poprosiliśmy specjalistę z firmy EWE.

Wzrost zużycia energii w firmie wynika najczęściej z rozwoju jej działalności. Natomiast wzrost cen prądu obecnie już chyba nikogo nie zdziwi, choć oczywiście trend z bieżącego roku jest bez precedensu. Dlatego też naturalne jest poszukiwanie sposobów na „tani prąd”, który mógłby choć częściowo zamortyzować rosnące wydatki. Niestety jednak „tanio już było” i w najbliższych latach trudno sobie wyobrazić, by nagle ceny drastycznie spadły. Trzeba więc zastanowić się nad innymi rozwiązaniami, które mogą zauważalnie poprawić sytuację. W przypadku dużych, energochłonnych przedsiębiorstwach warto skorzystać z doradztwa energetycznego i nowoczesnych rozwiązań, jak chociażby kogeneracja, która pozwala na uzyskanie sporych oszczędności i może stanowić własne niezawodne źródło energii elektrycznej i cieplnej, zabezpieczające do 90% zapotrzebowania na energię.

Jak oszczędzać prąd w firmie – krótki poradnik

Niestety, ale energia dla firm nie jest obecnie tania, a sposoby na obniżenie jej ceny – poza zmianą sprzedawcy, wymagają sporych inwestycji. Dlatego też warto pamiętać, że istnieje wiele sposobów na zmniejszenie wydatków poprzez podjęcie działań ograniczających niepotrzebne zużycie prądu. Wśród nich wyróżnić można:

  • Dbanie o wyłączanie nieużywanych urządzeń i maszyn.
  • Regulowanie temperatury pomieszczeń nie tylko przy użyciu klimatyzacji/ogrzewania – np. zasłanianie okien w słoneczne dni, intensywne wietrzenie pomieszczeń latem po zmroku itp.
  • Wymiana oświetlenia na energooszczędne (LED) oraz zastosowanie czujników ruchu w pomieszczeniach przechodnich.
  • Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak instalacja fotowoltaiczna, lampy solarne do oświetlania przestrzeni wokół firmy.

Wszystkie wymienione rozwiązania sumarycznie umożliwiają uzyskanie sporych oszczędności.

Wzrost cen energii już odbija się na sytuacji przedsiębiorstw, a zatem i cenach towarów oraz usług. Dlatego też warto już dziś zastanowić się, jak ograniczyć negatywne skutki tej sytuacji. Sposobem na to może być skorzystanie z nowoczesnych technologii pozyskiwania energii – jak np. kogeneracja od ewe.pl, jak i wprowadzanie praktyk ograniczających zużycie prądu.