Jak ładować smartfona?

Wokół tematu prawidłowego ładowania smartfonów narosło wiele mitów. Warto wiedzieć, które z nich są dla ogniwa szkodliwe, ponieważ prawidłowe ładowanie telefonu ma wpływ na żywotność baterii. Jeśli nie chcemy, aby nasze urządzenie wymagało podłączania do źródła zasilania kilka razy dziennie, powinniśmy znać wszystkie zasady właściwego traktowania jego baterii.

Jak ładować smartfona? Kiedy podłączyć telefon do ładowania?

Dawniej często powtarzało się, że nowy telefon wymaga sformowania baterii, czyli jej całkowitego rozładowania i naładowania do pełna. Owszem, ta zasada znajdowała zastosowanie w czasach baterii kadmowych, ale tych nie stosuje się w dzisiejszych smartfonach.

Najpopularniejsze są obecnie baterie litowo-jonowe, a te źle reagują na całkowite rozładowywanie i ładowanie do pełna. Smartfon najkorzystniej jest podłączać do ładowania, kiedy poziom baterii spada do około 20%. Zwykle towarzyszy temu komunikat systemowy o oszczędzaniu energii. Poza tym, współczesne akumulatory radzi się ładować krótko, a często, czyli także nie do osiągnięcia poziomu 100%. 

Czym ładować smartfona?

Bardzo ważną zasadą ładowania baterii w smartfonach jest stosowanie do tego celu oryginalnej ładowarki dołączonej do urządzenia przez producenta. Nie chodzi jedynie o zachowanie spójności marki – telefony Xiaomi ładujemy ładowarkami Xiaomi – ale również o zachowanie spójności akcesoriów w ramach konkretnego modelu, ponieważ dedykowana ładowarka jest dopasowana do baterii pod względem takich parametrów jak napięcie ładowania i natężenie prądu. Stosowanie oryginalnych akcesoriów gwarantuje, że ładowanie ogniwa będzie bezpieczne i wydajne, czyli przebiegnie szybciej i nie doprowadzi do uszkodzenia baterii.

Jak długo ładować smartfona? Czy można podłączać smartfon do ładowania na noc?

Wiele osób rozładowuje baterię swojego smartfona w ciągu dnia, a do ładowania podłącza ją na noc, kładąc się spać. Z reguły nie powinno to szkodzić ogniwu, ponieważ telefony posiadają zabezpieczenia, chroniące baterię przed przeładowaniem. Inną kwestią jest natomiast zjawisko nagrzewania się smartfona w trakcie całonocnego ładowania. Bateriom nie służą wysokie temperatury – mogą obniżać żywotność akumulatorów, ale też uszkadzać podzespoły w telefonie. Lepiej więc nie zostawiać telefonu podłączonego do ładowania na całą noc, zwłaszcza jeśli przykrywamy do kocem czy poduszką lub trzymamy w dłoni. Poza tym, najkorzystniejsze dla baterii jest odłączanie jej od źródła zasilania, kiedy poziom naładowania osiągnie około 80-90%.

Żywotność baterii a zasady ładowania – o czym jeszcze warto pamiętać?

Przy prawidłowym ładowaniu smartfonów obowiązują jeszcze dwie zasady. Po pierwsze, ładowany telefon nie powinien znajdować się blisko źródła ciepła ani w miejscu nasłonecznionym, ponieważ jak zostało wspomniane, baterii szkodzą wysokie temperatury. Po drugie, jeśli telefon nie będzie używany – planujemy przez dłuższy czas z niego nie korzystać – to należy podładować baterię co najmniej do około 50% i wyłączyć urządzenie. Przechowywanie nienaładowanej baterii bardzo obniża bowiem jej żywotność.

Jak szybko ładować smartfona?

Aby ładować telefon szybciej, możemy korzystać z funkcji szybkiego ładowania i dedykowanej do tego celu ładowarki. Nie każdy telefon obsługuje jednak szybkie ładowanie, dlatego nie wszyscy mogą z takiej opcji skorzystać. Funkcja nosi różne nazwy, w zależności od marki czy procesora. Każda pozwala jednak naładować baterię do połowy w mniej niż pół godziny, a do pełna w około godzinę. Warto więc korzystać z niej, jeśli mamy taką możliwość. Oczywiście, umożliwi to jedynie odpowiednia ładowarka.

Jak ładować smartfon indukcyjnie?

Najnowocześniejsze telefony komórkowe mogą oferować funkcję ładowania indukcyjnego. Takie ładowanie jest bezprzewodowe – wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Podłączona do prądu jest zatem jedynie ładowarka, natomiast telefon do ładowania wystarczy położyć na ładowarce lub oprzeć o nią. Ładowanie indukcyjne przebiega wolniej, ale jest wygodne, ponieważ pozwala uniknąć plątaniny kabli na blatach. Poza tym, ładowarki bezprzewodowe mogą służyć również do ładowania innych akcesoriów, np. słuchawek.