Inteligentne funkcje ekspresu do kawy. Odkryj w sobie baristę!

Więcej energii, lepszy nastrój i dobre samopoczucie – to właśnie daje czarny napar każdemu jego miłośnikowi. Nieodłącznym elementem porannego rytuału są również wysokiej jakości świeżo mielone ziarna, których aromat i głęboki smak zapewniają wyjątkowy dzień. 

Z jednej strony, ręczny czy automatyczny młynki do kawy świetnie dają radę z wydobyciem z ziaren ich najlepszych właściwości. Niemniej jednak współcześnie większość spogląda w stronę ekspresów do kawy (ba, Polacy stanowią czwarty największy rynek w Europie!), których liczne funkcje rozpętują w nas kreatywność, abyśmy się mogli delektować jeszcze pyszniejszym napojem kawowym!

Wypróbuj najprzeróżniejsze smaki

Choć prawdziwi koneserzy kawy cenią sobie mocne espresso, które według nich najlepiej wydobywa prawdziwy smak i aromat ziaren kawy, obecnie coraz częściej wybierana jest kawa z mlekiem. Może się wydawać, że mleko przyćmiewa wyjątkowy smak kawy, jednak w rzeczywistości napar staje się po prostu łagodniejszy i mniej gorzki. Co ciekawe, dodatek mleka do czarnego napoju może mieć pozytywny wpływ dla osób z chorobami żołądka, obniża bowiem jego kwaśność, przez co śluzówka żołądka nie jest aż tak podrażniona. 

Nowoczesny ekspres do kawy może przygotować wiele różnych rodzajów kawy z mlekiem: od zwykłego latte lub cappuccino po flat white lub nawet kawa zimna cold brew (niektóre ekspresy automatyczne oferują do wyboru aż 32 specjały smakowe!). Warto więc wypróbować je wszystkie i dać drogę kreatywności! Dodatkowo można spróbować przyprawić napój kawowy syropami smakowymi, wiórkami czekoladowymi, cynamonem, brązowym lub białym cukrem, miodem, a nawet skórką z pomarańczy.

Eksperymentuj z ilością kawy i mleka

Jakość kawy z mlekiem zależy od systemu spieniania mleka w ekspresie. Większość automatycznych ekspresów do kawy ma wbudowany system spieniania mleka, taki jak Lattecrema lub LatteGo, które pozwalają wybrać jego konsystencję (gorące lub spienione). Te systemy mleczne spieniają również mleko roślinne (sojowe, ryżowe czy migdałowe), dzięki czemu osoby, przestrzegające diety, także mogą cieszyć się mleczną kawą. 

Niektóre ekspresy do kawy pozwalają również na tworzenie wielu profili użytkownika, w których można zapisać ulubione napoje kawowe według indywidualnego upodobania. Funkcja My Coffee Choice pozwala łatwo zmienić intensywność i ilość kawy. Tymczasem funkcja Cappuccino-Connoisseur umożliwia wybór kolejności kawy i mleka podczas procesu parzenia (najpierw mleko, potem kawa lub vice versa), zaś funkcja AromaDouble Shot pozwala cieszyć się mocną, pozbawioną goryczy kawą – sztuczka polega na podwójnym procesie parzenia. Miłośnicy mocnej kawy pokochają funkcję IntenseAroma, która bez zmiany ilości wody i kawy sprawi, że czarny napar będzie jeszcze bardziej gęsty i mocny.

Eksperymentuj z wartością natężenia przepływu wody

Na początku warto podkreślić, iż dla zaparzenia kawy do zaparzenia potrzeba temperatury 90-95°C. Właśnie nowoczesny ekspres do kawy z inteligentnym systemem podgrzewania wody SensoFlow lub Aroma Extract zapewnia równomierną i optymalną temperaturę. A jeśli chcesz poeksperymentować, wypróbuj technologię Aroma Balance System, która pozwoli na wybór jednego z trzech poziomów aromatyczności kawy w zależności od różnych prędkości przepływu wody.

Eksperymentuj z techniką Latte Art

Kreatywność koneserów kawy nie ma granic, gdy chodzi o Latte Art czyli rysowanie na kawie. Mówi się, że technika ta została wynaleziona w latach 80. i 90. w Stanach Zjednoczonych i spopularyzowana przez Davida Schomera. Dziś oczywiście Latte Art jest znacznie bardziej wyrafinowana: bariści używają syropów lub przypraw do rysowania na mlecznej piance, wykałaczek do tworzenia bardziej skomplikowanych grafik, a także prawidłowej techniki wylewania mlecznej pianki na zaparzoną już czarną kawę w celu jej szybkiego udekorowania serduszkami, kwiatami czy sylwetkami ptaków. Jeśli więc sztuka nie jest Ci obca i chcesz spróbować swoich sił w kreatywności, ekspres do kawy z wbudowaną różdżką parową będzie dobrym pomysłem. W ten sposób można cieszyć się smakiem, jak i wyglądem kawy bez konieczności wychodzenia z domu. 

Eksperymentuj z różnymi ziarnami kawy 

Świeżo palone ziarna nadają kawie nie tylko charakterystyczny smak, ale także aromat. Niemniej jednak ważny jest także rodzaj ziaren – klasyfikowane są one według rodzaju kawowca (arabica, robusta i liberica) oraz według kraju, w którym rosną (Kenia, Brazylia, Nowa Zelandia lub Nigeria). Najpopularniejsze rodzaje kawy to arabica i robusta. Ziarna arabiki mają wiele podgatunków i charakteryzują się łagodną kwasowością oraz owocowym posmakiem, natomiast ziarna robusty mają nieco ostrzejszy smak, o posmaku zbożowym i orzechowym.

Prawdziwi koneserzy kawy nie ograniczają się do jednego rodzaju kawy, ale starają się spróbować wszystkich smaków i swobodnie eksperymentują z różnymi mieszankami. Ziarna arabiki i robusty są często mieszane, aby stworzyć espresso w stylu włoskim. Ci, którzy chcą osiągnąć idealną moc, mieszają robustę z łagodniejszymi, mniej kofeinowymi ziarnami arabica. Jeżeli chcesz spróbować czegoś nietypowego, kup dwie ulubione lub nieodkryte kawy i wsyp je do pojemnika na ziarna w swoim ekspresie. Spróbuj espresso, latte, cappuccino, macchiato – każda kawa jest inna, więc i kawa nie będzie smakować tak samo.

A może gdzieś na najwyższej półce leżą nietknięte ziarna kawy, które okazały się na pierwszy rzut oka zbyt mocne i nie smakowały? Eksperymentuj – zmieszaj te ziarna z innymi, które już znasz i kochasz. Być może smak, który odkryjesz, oczaruje Cię i sprawi, że zaczniesz adorować jedno i drugie?

Twórzmy i cieszmy się aromatyczną i pyszną kawą!

Kawa to tonizujący napój o aromatycznym zapachu i niepowtarzalnym smaku, o którym decydują nie tylko wybrane ziarna, ale także grubość mielenia, temperatura wody, proporcje mleka do kawy, szybkość przepływu wody i konsystencja mlecznej pianki. Nie bójmy się więc wykazać kreatywnością, aby stworzyć inny, jeszcze lepszy smak kawy. Bawmy się różnymi rodzajami ziaren, nie bójmy się zmieniać ilości kawy i mleka, wypróbujmy wszystkie funkcje ekspresów do kawy i różnych napojów kawowych, a także twórz z Latte Art. Pamiętajmy, że jedyne, co nas ogranicza, to własna wyobraźnia.