Huawei Nova Y90 to świetny smartfon dla każdego

Dzisiejszy rynek technologii mobilnych jest niesamowicie szerokim pojęciem. Producenci prześcigają się w różnorodnych rozwiązaniach oferując coraz to nowsze pomysły. Od smartfonu wymagamy nie tylko prawidłowego spełniania podstawowych funkcji, takich jak dzwonienie, pisanie wiadomości tekstowych, czy przeglądanie Internetu. To urządzenie, które za sprawą swojej kompleksowości ma spełniać wiele innych, dodatkowych funkcji. Huawei Nova Y90 świetnie wpisuje się w te propozycje stanowiąc świetny balans pomiędzy ceną, a jakością. 

Huawei Y90 debiutuje na polskim rynku 

Telefony na naszym rynku trafią do sprzedaży już 18 lipca, w związku z czym użytkownicy planujący zakup, bądź zmianę dotychczasowego rozwiązania powinni mocno wziąć pod uwagę tą alternatywę. Opisywany model zadebiutuje wraz ze swoim nieco słabszym kolegą, Y70. Niemniej jednak, zdecydowanie ciekawszą opcją jest Huawei Y 90, którego można nabyć na przykład na stronie producenta. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy ewentualnych niedogodności związanych z zamówieniem. Co ciekawe, aby zwiększyć atrakcyjność oferty, Huawei postanowił zastosować promocję polegającą na prezencie w postaci opaski Huawei Band 7.

Parametry techniczne modelu Huawei Y90

Telefon został wyposażony w duży, 6,7- calowy ekran IPS o rozdzielczości Full HD, wynoszącej 1080 x 2388 pikseli i odświeżaniu 90 Hz. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które zapewnia optymalną jakość obrazu w przyzwoitej cenie. Użytkownicy nie będą też narzekać na problemy związane ze zbyt małą ilością pamięci urządzenia. Smartfon posiada 128 GB pamięci wewnętrznej oraz 6 GB RAM. Te parametry zapewnią płynną pracę podczas codziennego użytkowania. Sercem urządzenia jest procesor Snapdragon 680, dzięki któremu unikniemy niechcianych opóźnień w ładowaniu aplikacji. 

Huawei Y90 został wyposażony w trzy tylne aparaty fotograficzne – główny, 50 Mpix o jasności f/1,8, macro 2 Mpix (f/2,4) oraz czujnik głębi 2 Mpix (f/2,4). Całość uzupełnia przedni aparat wyposażony w matrycę 8 Mpix. 

Producenci nie zapomnieli o o zastosowaniu odpowiedniego akumulatora. Bateria ma pojemność 5000 mAh i dodatkowo jest wspierana przez szybkie ładowanie o mocy 40W. Te cechy sprawią, że telefon nie podda się po jednym dniu standardowego użytkowania, a jeżeli będzie potrzebował dostępu do prądu, to jego ładowanie odbędzie się w stosunkowo szybki sposób.

Klasyfikacja urządzenia, jego wygląd i system operacyjny

Analizując rynek urządzeń mobilnych, Huawei Y90 należy zaliczyć do średniej półki. Nie jest to flagowiec, ale też błędem byłoby klasyfikowanie go pośród podstawowych modeli. Świadczy o tym choćby jego wygląd zewnętrzny, który stylistycznie nawiązuje do serii Mate. Co więcej, jest zupełnie inny od jego młodszego brata Y70.

Na tylnej obudowie zastosowano rozwiązanie nawiązujące do kosmicznych pierścieni, które możemy spotkać w droższych modelach tego producenta. Co więcej, dostępna kolorystyka jest stonowana i ładnie współgra z całością. Z przodu natkniemy się z kolei na standardowe rozwiązania. Duży ekran zawiera małe wcięcie na przedni aparat. 

Smartfon działa w oparciu o autorską nakładkę EMUI 12, która zapewnia stabilną i przejrzystą pracę z urządzeniem. Niestety, podobnie jak w innych telefonach spod szyldu Huawei, nie spotkamy się z tradycyjnymi rozwiązaniami od Google. Użytkownicy będą zmuszeni korzystać z Huawei AppGallery. 

Niedogodności, jakie może napotkać korzystając z urządzenia

Jak każde urządzenie, tak i gość dzisiejszej recenzji nie ustrzegł się pewnych wad. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na brak standardu 5G, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Co więcej, minusów możemy upatrywać w braku możliwości rozbudowania pamięci wewnętrznej. Producent nie przewidział dodatkowego slotu na kartę pamięci, w związku z czym musimy zadowolić się wbudowanymi 128 GB. 

Nieco rozczarowani możemy być zestawem tylnych aparatów. O ile główny, 50 Mpix jest w stanie zrobić ładne zdjęcia z odpowiednią głębią kolorów, o tyle pozostałe rozwiązania są już nieco słabsze. Zaskoczeniem może być również brak obiektywu szerokokątnego, który został zastosowany w słabszym modelu Y70.

Na koniec nie sposób wspomnieć o autorskim systemie Huawei, który nadal często jest bolączką powstrzymującą od zakupu wiele osób. Nie znajdziemy tu tradycyjnego rozwiązania w postaci sklepu Play. Chcąc pobierać aplikację musimy być nastawieni na korzystanie z Huawei AppGallery. Niemniej jednak, od debiutu tego rozwiązania minęło już sporo czasu, w związku z czym wszelkie uprzedzenia powinny zostać odłożone na bok.