Huawei MateView SE – świetny monitor w niskiej cenie

Huawei to chińska firma, zajmująca się produkcją elektroniki użytkowej. Najbardziej znana jest ze swojej produkcji smartfonów lecz ostatnimi czasy poszerza zakres oferowanych produktów o inne urządzenia. Tym razem Chińczycy przygotowali urządzenie z segmentu monitorów. 

Huawei MateView SE – budżetowy monitor do standardowego użytku

Chińska firma Huawei nie tylko prężnie działa na rynku smartfonów, ale poszerza swoje produkty o inne artykuły elektroniki użytkowej. Tym razem Huawei przygotował dla nas budżetowy monitor do codziennego użytku.

W niskiej cenie otrzymujemy: ekran z rozdzielczością 1920 x  1080 pikseli i przekątną 23,8 cala, z formatem obrazu 16:9 i kontrastem 1000:1. Maksymalna jasność ekranu to 250 nitów. Monitor ma podwyższoną częstotliwość odświeżania (75 Hz) i wspiera technologię AMD FreeSync. Jest wyposażony w wejście HDMI oraz DisplayPort oraz specjalną technologię do ochrony wzroku. Monitor nie posiada wejść USB. Producent nie podaje także informacji, o dostępności portu jack 3.5 mm, ani o wbudowanych głośnikach.

Ekran ma być okraszony nowoczesną, wąską ramką. Stojak ma być wyposażony w wiele możliwości regulacji, a także w system VESA umożliwiający umocowanie go na ścianie. 

Huawei MateView SE posiada przycisk pod ekranem, dający dostęp do menu OSD, w którym można dostosować ekran do własnych preferencji. 

Ekran posiada certyfikat  TÜV Rheinland, zapewniający o niskiej emisji niebieskiego światła i braku migotania. Zdobyty przez ekran certyfikat SGS informuje o niskim zmęczeniu oczu, po dłuższym użytkowaniu.

Monitor początkowo trafi do sprzedaży na rynek chiński. 29 czerwca 2022 zapowiedziano dostarczenie monitora na rynek europejski w sierpniu w cenie od 189 do 209 euro. 

Monitor Huawei Mate SE można użytkować w poziomie lub pionie

Monitor jest dostępny w dwóch wersjach – podstawowej oraz tej z regulowanym stojakiem, umożliwiającej obrót ekranu w pionie od 0 do 90 stopni. Oba monitory posiadają regulację wysokości, a także konta pochylenia. Ekran obsługuje 90% gamy kolorów P3 i pokrywa pełnię gamy kolorów sRGB. Taki obraz ma zapewnić najlepszą możliwą jakość i odwzorowanie kolorów. Każdy z monitorów jest testowany i kalibrowany przed opuszczeniem fabryki.

Monitor wyposażony w tryb eBook

Niezwykle ciekawą funkcjonalnością, która debiutuje w monitorach chińskiego producenta, jest tryb eBook. Dzięki możliwości odwrócenia ekranu o 90° ekran jest przystosowany do wyświetlania tekstu. Uruchomienie funkcji eBook powoduje obniżenie kolorów, wyostrzenie ekranu i wyświetlanie treści przypominającej papier. Funkcja ta, ma za zadanie także chronić oczy i umożliwiać długie sesje czytania z ekranu. Dzięki wyposażeniu monitora w funkcję pivot nada się on także jako drugi ekran do zastosowań biurowych. W obecnej erze popularności ebooków monitor wydaje jest świetnym rozwiązaniem dla osób szukających podobnego urządzenia.

MateView SE – niezły wybór także dla graczy

Podstawową funkcją monitora, na jaką zwracają uwagę gracze, jest częstotliwość odświeżania. Monitor zapewnia, podwyższoną częstotliwość odświeżania 75 Hz. Oprócz tego jest wyposażony w technologię AMD FreeSync, która wykorzystuje synchronizację adaptacyjną, dzięki której wyeliminowano problemy, takie jak zamrażanie ekranu, rozmazanie obrazu i złudzenie rozrywania ekranu, przy wyświetlaniu dynamicznych treści. Odświeżanie wynoszące 75 Hz jest jednak przy obecnych standardach nieco zaniżone. Wartość ta może być niewystarczająca dla bardziej wymagających graczy.

MateView SE – podsumowanie

Monitor MateView SE jest dobrym wyborem, dla osoby szukającej sprawdzonego sprzętu w niskiej cenie. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób szukających drugiego monitora do pracy w biurze, dzięki wyposażeniu go w funkcję pivot. Świetnym i rzadko spotykanym trybem jest tryb eBook pozwalający spędzać długie godziny przed ekranem, na lekturze ulubionych pozycji, bez zmęczenia oczu. Monitor posiada standardową rozdzielczość Full HD i dobrze odwzorowane kolory. Można go wobec tego wykorzystać także do oglądania filmów, przeglądania sieci czy korzystania z innych multimediów. Podwyższona częstotliwość odświeżania ekranu i technologia AMD FreeSync powodują, że monitor Huawei MateView SE nada się także do gier, dla mniej wymagających graczy. Zaawansowane funkcje regulacji ekranu, a także możliwość zawieszenia go na ścianie otwierają drogę, do umieszczenia monitora na swoim biurku w sposób ergonomiczny i wygodny. Monitor chińskiego producenta jest świetnym rozwiązaniem dla osób szukających dobrego sprzętu, w niskiej cenie.