Eksperci chwalą rząd za wprowadzenie alarmu cyberbezpieczeństwa w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni (ALFA-CRP). To reakcja na informacje o ataku na ukraińskie sieci rządowe – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. To bardzo dobry krok podjęty przez polskie władze, choć można było go podjąć już wcześniej – podkreślają eksperci firmy Check Point Software.  

– Od wtorku obowiązuje pierwszy stopień alarmu dotyczącego zagrożeń terrorystycznych w cyberprzestrzeni, czyli ALFA-CRP. Alarm ma charakter prewencyjny i wynika z cyberataków, które przeprowadzone zostały w ostatnich dniach przeciwko kilku ukraińskim agencjom rządowym i współpracującym z nimi organizacjom. Zastosowane w atakach oprogramowanie zostało zaprojektowane tak, by uniemożliwić działanie zainfekowanych urządzeń, a co za tym idzie doprowadzić do paraliżu ukraińskiej administracji. Działa najprawdopodobniej w sposób podobny do ransomware, z wyjątkiem braku mechanizmu pozwalającego na wpłatę okupu. Uwzględniając te informacje można założyć, że skierowana przeciw Ukrainie kampania ma charakter polityczny. Polski Rzecznik Ministra Koordynatora Służ Specjalnych wskazał, że przebieg i zastosowane metody wpisują się w schemat działań Federacji Rosyjskiej. Uwzględniając ostatnie wydarzenia oraz fakt, że w Polsce sektor rządowy i wojskowy jest drugim najczęściej atakowanym, ogłoszenie alarmu ALFA-CRP wydaje się słusznym krokiem. Można się jedynie zastanowić, czy nie nastąpiło to zbyt późno – mówi Wojciech Głażewski, Country Manager firmy Check Point Software w Polsce.

Dlaczego?

Z najnowszych danych firmy Check Point Research wynika, że w 2021 odnotowano 50 proc. wzrost liczby cotygodniowych ataków hakerskich. Ich szczyt przypadł na grudzień. Najwyższy wzrost złośliwych kampanii zauważono w Europie (68 proc. w stosunku do 2020 r.). Polskie sieci doświadczały w 2020 roku średnio 602 ataków tygodniowo (o 46 proc. więcej niż rok wcześniej). W Polsce na celowniku hakerów znalazły się przede wszystkim takie sektory jak finanse i bankowość czy rządowo-wojskowy, gdzie odnotowano w 2021 roku aż 73 proc. wzrost liczby ataków. A liczby te będą rosnąc w 2022 roku – podkreśla Omer Dembinsky, menedżer działu analiz Check Point Research.

Wprowadzony pierwszy stopień alarmu będzie obowiązywał na obszarze całego kraju do końca tygodnia (niedziela 23 stycznia godz. 23.59) – zaznaczyło Ministerstwo w komunikacie o podpisaniu przez premiera Mateusza Morawieckiego zarządzenia w tej sprawie.