Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluty początkowo były zjawiskiem, w które mało kto wierzył. To trudny w zrozumieniu twór informatyczny, który miał być traktowany tak samo, jak doskonale wszystkim znane pieniądze. Gdyby cofnąć się o dekadę, to jednym z pierwszych pytań, jakie standardowy użytkownik wygłosiłby na ten temat to: „Po co to komu?”. 

Dzisiaj jednak trudno znaleźć kogoś, kto przynajmniej nie słyszałby o tym fenomenie. Giełdy kryptowalutowe, które można sprawdzić pod adresem https://pl.cryptonisation.com/ranking-gield-kryptowalutowych/ osiągają niesamowity wolumen obrotu, co jest jasnym dowodem na to, że kryptowaluty, czy to się komuś podoba, czy nie, na stałe dołączyły do światowej gospodarki. Mimo wszystko większość osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, jak tłumaczyć pojęcie kryptowaluty, oraz jak można nabywać elektroniczne pieniądze, więc w dalszej części artykułu wszystko zostanie wyjaśnione.

Historia kryptowalut

Pierwsze kryptowaluty pojawiły się na rynku już w 2008 roku i co ciekawe, wcale nie był to Bitcoin. Pierwsze koncepcje obrazujące, jak będzie wyglądał zdecentralizowany system płatniczy, pojawiły się już w ostatniej dekadzie XX wieku, ale infrastruktura nie była do tego jeszcze odpowiednio dostosowana, czego dowodzi fakt, że dopiero niemal dekadę po pojawieniu się pierwszych kryptowalut, udało im się osiągnąć rzeczywisty sukces.

Jeszcze w 2010 roku za jednego bitcoina można było kupić 2 pizze, a w szczytowym momencie 2021 roku jego wartość wynosiła 260 000 USD. To idealnie obrazuje dynamiczny rozwój rynku kryptowalut, który rozrósł się w równoległym tempie do jego największego przedstawiciela – Bitcoina. Na rynku regularnie pojawiają się nowe tanie kryptowaluty, wśród których od czasu do czasu można zauważyć takie, które odnoszą ogromny sukces. 

Interesującym przykładem jest Dogecoin, który powstał jako żart z popularnego internetowego mema. Jednak kiedy przypadkowo wpadł w oko Elonowi Muskowi, ten kilkoma  wpisami w mediach społecznościowych wypromował go do tego stopnia, że momentalnie stał się jedną z najpopularniejszych kryptowalut na rynku.

Pojęcie kryptowaluty i jej rodzaje

Tak samo, jak większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z tego, jak funkcjonują giełdy oraz co dzieje się z pieniędzmi, kiedy trafiają do banku, to w tym przypadku również lepiej odpuścić sobie te szczegóły – tym bardziej że tutaj dochodzą kwestie informatyczne, które będą zrozumiałe wyłącznie dla osób obeznanych na ten temat. Dlatego niniejsze pojęcie kryptowaluty będzie odpowiednio uproszczone.

Kryptowaluta jest elektronicznym systemem kryptograficznym, przechowującym dane o posiadaniu określonych jednostek. Dane znajdują się w specjalnych węzłach, które są określane mianem portfeli i zapewniają, że kontrolę nad nimi sprawuje wyłącznie konkretna osoba mająca do niego dostęp, jednocześnie uniemożliwiając wykorzystanie ich z innych źródeł. Kryptowaluty zostały uznane za jednostki walutowe i środki płatnicze, dzięki czemu można je oficjalnie wykorzystywać w inwestycjach oraz zakupach internetowych.

Istnieje wiele różnych rodzajów kryptowalut i tak naprawdę trudno jednoznacznie  je określić, ponieważ regularnie pojawiają się nowe formy ich wykorzystania. Najpopularniejsze to oczywiście formy pieniężne jak Bitcoin, Litecoin, Ethereum, ale także różnego rodzaju tokeny bazujące na tej samej technologii, czy NFT. W tej kwestii praktycznie nie ma ograniczeń i jeżeli ktoś ma odpowiednie środki lub umiejętności, to może nawet samodzielnie stworzyć kryptowalutę.

Gdzie można nabywać kryptowaluty?

Istnieje kilka sposobów na zdobywanie kryptowalut. Można je „kopać” z wykorzystaniem superszybkich urządzeń obliczeniowych, ale w dobie ogromnej konkurencji jest to już praktycznie niemożliwe dla standardowego użytkownika sieci. Najłatwiejszym sposobem jest po prostu zakup konkretnej kryptowaluty. Można do tego wykorzystać popularne giełdy, które działają na podobnych zasadach, co popularne kantory wymiany standardowych pieniędzy. Takie portale można także wykorzystywać do inwestowania w kryptowaluty, co w ostatnich latach stało się bardzo popularnym sposobem lokowania gotówki. Oczywiście tak samo, jak w przypadku wszystkich innych aktywów, tutaj również występuje ryzyko, ale ostatnie lata udowodniły, że w sektorze kryptowalut można naprawdę dobrze zarobić. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie inwestycje – szczególnie wrażliwe są momenty bessy. Jeżeli ktoś zainwestuje w takim momencie, a rynek odbije do poziomu sprzed roku, to stopa zwrotu może być naprawdę wysoka.