Czym charakteryzuje się Microsoft Office 365?

Pakiet biurowy Microsoft Office to bez wątpienia najpopularniejszy zbiór programów biurowych na świecie, który od lat utrzymuje się na fotelu lidera, zostawiając daleko w tyle konkurencję. Co dziś wyróżnia Office 365 na rynku i co wpływa na to, że jest to najlepszy wybór zarówno do nauki, jak i pracy stricte biurowej?

Sprawdzone i popularne rozwiązanie

Microsoft Office 365 to aktualny na dziś model dystrybucji najpopularniejszego pakietu biurowego wszech czasów. Z takich aplikacji, jak Word, PowerPoint czy Excel korzystały całe pokolenia – dosłownie, gdyż pierwsze lekcje informatyki w polskich szkołach na przełomie XX i XXI wieku odbywały się w oparciu o właśnie to oprogramowanie. Obecność software`u Microsoftu na rynku od lat ugruntowała jego rozpoznawalność oraz popularność, która dziś nikogo nie powinna dziwić. 

Programy z grupy Office rozwijają się na zasadach rozsądnej ewolucji, dzięki czemu używając przed laty ich starszych wersji, użytkownicy, którzy od dawna nie pracują przed komputerem, bardzo sprawnie mogą na nowo nauczyć się obsługi poszczególnych aplikacji. Globalna rozpoznawalność pakietu Office to bezpośredni powód absolutnej rynkowej dominacji, którą trafnie oddaje określenie, w myśl którego trudno wyobrazić sobie dziś komputer do pracy bez zainstalowanego pakietu Microsoft Office. Mowa tu zarówno o programie pocztowym – popularnym Outlooku, jak i o najpopularniejszym na świecie edytorze tekstu, jakim jest Microsoft Word.

Cechy szczególne Microsoft Office 365

Usługa Office 365, dziś wchodząca w skład kompleksowego rozwiązania bazującego na chmurze – Microsoft 365, to nowoczesne podejście do udostępniania oprogramowania biurowego i nie tylko. W ramach miesięcznej lub rocznej subskrypcji użytkownik otrzymuje dostęp do przestrzeni dyskowej o pojemności ujętej w cenniku Microsoftu oraz może korzystać z biurowego oprogramowania giganta z Redmond. Jakie są zalety pakietu Office 365? Subskrypcja sprawia, że oprogramowanie jest zawsze aktualne i zawsze w pełni wspierane przez dostawcę – nie trzeba kupować i instalować nowych wersji programu, wszystkie pliki, nad którymi pracujemy automatycznie zapisują się na dysku w chmurze – OneDrive, co pozwala na dostęp do ich archiwalnych wersji i łatwe odzyskanie pliku w przypadku jego utraty lub przypadkowego usunięcia. Rzecz jasna na tym zalety się nie kończą, a ich lista jest na tyle długa, że jej rozpisanie byłoby sporym wyzwaniem.

Co ważne, Microsoft 365 oferuje 4 plany subskrypcji: dla użytkowników prywatnych, dla firm, dla dużych przedsiębiorstw oraz dla placówek edukacyjnych. Każdy z nich różni się pod kątem funkcjonalności, ale rdzeń usługi jest identyczny. Bazuje ona na udostępnianiu przestrzeni dyskowej w chmurze Microsoftu, wymianie plików, tworzeniu kopii zapasowych oraz możliwości korzystania z pełnych wersji takich programów, jak wspominane już Word, PowerPoint czy Excel. Poszczególne pakiety różnią się też ceną oraz ilością stanowisk, na których mogą zostać uruchomione oraz bardziej zaawansowanymi funkcjami. W celu poznania szczegółów warto zapoznać się z ofertą firmy Microsoft lub sprawdzić rozwiązania oferowane przez zewnętrznych sprzedawców pełnoprawnych licencji, którzy zwykle oferują lepsze warunki finansowe niż oficjalna dystrybucja, jak choćby e-sklep Soft360.pl.

Warte rozważenia alternatywy

Alternatywnych pakietów biurowych znaleźć można na rynku naprawdę mnóstwo, lecz jedynie nieliczne z nich mogą bezpośrednio konkurować z Microsoft Office 365. Większość odstaje pod względem funkcjonalności lub dostępności oraz łatwości użytkowania i niezawodności, ale warto wspomnieć o kilku rozwiązaniach wartych rozważenia, jeśli usilnie zależy nam na znalezieniu jakościowego zastępstwa. Co ciekawe, niektóre z polecanych, choć ciągle w pewnym sensie ograniczonych, programów to aplikacje darmowe, bazujące na licencji Open Source lub wchodzące w skład usług największego rynkowego konkurenta Microsoftu – Google.

Pierwszym i najpewniej najbardziej zbliżonym pod kątem funkcjonalności do Office pakietem biurowym jest rozwiązanie Apple, które chwalą sobie użytkownicy sprzętu z logo w postaci nadgryzionego jabłka. Programy od Apple są bardzo stabilne, oferują pełną funkcjonalność oraz można z nich korzystać w wersji bezpłatnej w oknie przeglądarki internetowej. Co sprawia zatem, że Office 365 jest lepszym wyborem? Otóż programy firmy z Cupertino są zarezerwowane jedynie dla użytkowników sprzętu Apple, przez co nie mogą marzyć o zdetronizowaniu ogólnodostępnego pakietu Office.

Na liście godnych rozważenia alternatyw umieścić należy jeszcze pakiet Dokumentów Google. Narzędzia te są w pełni darmowe dla posiadaczy konta pocztowego, a tym samym dostępu do Dysku Google w chmurze, ale mają jedno kluczowe i jedno poboczne ograniczenie. Tym pobocznym, mniej istotnym, jest funkcjonalność. Dlaczego mnie istotnym? Cóż, od darmowego rozwiązania nie można wymagać, by możliwościami przegoniło aplikacje rozwijane od lat, płatne i dodatkowo wspierane. Jest to jednak wada akceptowalna. Większym minusem jest tu dostęp wyłącznie w trybie online (choć można ustawić edycję plików offline, co jest jednak umiarkowanie wygodne), co wysoce ogranicza użyteczność pakietu biurowego od Google. Ostatnią pozycją na liście alternatyw jest LiberOffice, czyli całkiem funkcjonalne oprogramowanie udostępniane za darmo na licencji Open Source, które choć sprawne, jest mniej intuicyjne niż programy pakietu Office 365, mniej stabilne i nieco bardziej zawodne.