Czy zależy Ci na ochronie danych oraz zarządzaniu nimi? Postaw na Veritas Software

Kopia zapasowa to tak naprawdę dwa elementy: skopiowane dane i oprogramowanie, które pozwala nimi wydajnie zarządzać. Bo nie jest prawdą, że ludzi dzieli się na tych, którzy kopie robią i tych, którzy będą je robić: jest jeszcze grupa tych, którym tylko się wydaje, że mają kopie, ale awaria weryfikuje te przekonania.

3 cechy idealnego oprogramowania do kopii zapasowych

Nie każdy program, który ma – zgodnie z obietnicami twórców – zapewniać bezpieczeństwo kopii zapasowych, radzi sobie z tym zadaniem. Firma  Veritas – zobacz, jak złożony jest ich produkt na stronie https://www.senetic.pl/veritas/ – wskazuje na trzy podstawowe cechy dobrego oprogramowania.

  • Skalowalność. Kiedy firma się rozwija, nie powinno to wymuszać zmiany całego systemu kopii zapasowych. W takim momencie po prostu należy podłączyć kolejne urządzenia, załadować nową taśmę pamięci masowej i skrypt powinien zrobić to samo, co do tej pory.
  • Wydajność. Tworzenie kopii zapasowej od strony technicznej można rozwiązać na kilka sposobów, ale w praktyce wygrywają rozwiązania, które tworzą kopie szybko, bezbłędnie, bez niepotrzebnego obciążania maszyny źródłowej i najlepiej, żeby jeszcze nie wymagało to zbyt dużej uwagi po stronie użytkownika.
  • Elastyczność. Co powinno trafiać do kopii? Jak często? Kiedy można usunąć archiwalne dane? Jak program powinien informować o błędzie? Na te pytania nie ma jednej odpowiedzi i najlepszy software musi pozostać w tym aspekcie konfigurowalny.

Zrobienie kopii zapasowej to dopiero początek

Veritas Software to jeden z nielicznych przypadków, w których autorzy oprogramowania skupiają się na czymś więcej, niż na tworzeniu kopii. Bo prawda jest taka, że o posiadaniu kopii zapasowej można mówić wtedy, kiedy pliki zostały przesłane do magazynu, przetestowane pod kątem prawidłowości, a także wtedy, kiedy przywracanie zostało sprawdzone i nie ma już wątpliwości, że kopia może faktycznie zostać wykorzystana.

Najlepsze oprogramowanie do kopii zapasowej musi dawać możliwość zarządzania danymi i to w sposób wygodny, wydajny i intuicyjny. O ile samo skopiowanie plików na nośnik kopii jest zadaniem względnie łatwym do rozwiązania, to problemy w wielu przypadkach pojawiają się dopiero na etapie przywracania, a wtedy straty mogą już być nieodwracalne. Dlatego też warto zwrócić uwagę również na tę stronę medalu – jeśli masz kopię zapasową, której nie da się przywrócić zgodnie z oczekiwaniami, to po prostu nie masz kopii zapasowej.

A co z kosztami?

Warto to powiedzieć otwarcie: przygotowanie kopii zapasowych będzie drogie. Czasem nawet bardzo drogie. Potrzeba sprzętu, oprogramowania, sama konfiguracja wstępna też najczęściej jest dość czasochłonna. Jednak ile może kosztować utrata danych? To trudne do oszacowania, bo paradoksalnie ich utrata może nie być największym problemem. Jeszcze gorzej, jeśli oprogramowanie kopii zapasowej nie zapewnia właściwej ochrony danych i te nie znikną, tylko zostaną pozyskane przez kogoś z zewnątrz. Jakie by wtedy koszty się nie pojawiły, można być pewnym, że będą znacznie wyższe niż w przypadku konfiguracji dobrego oprogramowania do kopii i zarządzania danymi.