Czy warto ulegać nowinkom technicznym?

Czy warto ulegać nowinkom technicznym?

Jeżeli dzisiaj kupisz telewizor, za rok może okazać się, że jest już stary i potrzebujesz nowego, bardziej zaawansowanego, bo tak twierdzą marketingowcy. Może wydawać się to dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że technologia idzie do przodu. Jednak ów „wyścig zbrojeń” między producentami sprawia, że faktycznie telewizory, które dziś wydają się nowoczesne, za jakiś czas mogą okazać się nieaktualnym trendem. Zakrzywiony ekran, 4K, OLED, Ultra HD… Lista jest długa i może przyprawić o ból głowy. Jakim nowinkom technicznym warto ulec? Co jest warte twoich pieniędzy?

Telewizory z zakrzywionym ekranem pojawiły się na rynku już kilka lat temu i nie zrobiły, przynajmniej na razie, piorunującej kariery. Rozwiązanie takie zostało zaczerpnięte z kin, w których funkcjonuje już od kilku dekad. Czy jest to technologia warta uwagi?

Kolejny krok w zwiększeniu realizmu, ale może nie pomóc nawet zakrzywiony ekran 4K

Zakrzywiony ekran ma być sposobem na zwiększenie głębi obrazu. Rozwiązanie to polega na dopasowaniu krzywizny ekranu do naturalnego kształtu oka. Zdaniem fachowców także telewizory z wygiętym ekranem lepiej radzą sobie z oddawaniem kolorów na obrzeżach i z zachowaniem kontrastu. Rozwiązanie to ma jednak istotny mankament, na który nie zadziała nawet taki standard jak zakrzywiony ekran 4K. Chodzi mianowicie o strefę komfortowego oglądania. Krzywizna ekranu sprawia, że jest tylko jedno miejsce – idealnie na wprost telewizora – z którego można oglądać i jednocześnie cieszyć się efektem, który niesie ze sobą to rozwiązanie. Im rozmiary odbiornika będą mniejsze, tym mniejsza jest ta strefa. Jeżeli więc wciśniemy telewizor z zakrzywionym ekranem do małego pokoju, oglądający go z innej perspektywy niż owa strefa oglądania będą odczuwać dyskomfort, ponieważ obraz będzie bardziej zniekształcony niż ten, który emitują tradycyjne płaskie telewizory. Im większy będzie kąt, pod którym patrzy się na wyświetlacz, tym większe zniekształcenie obrazu. Jeżeli więc chcemy zainwestować w telewizor z zakrzywionym ekranem, będzie to miało sens wtedy, kiedy posiadamy duże, przestronne pomieszczenie, w którym chcemy go umieścić, by stworzyć większą strefę komfortowego oglądania i tym samym małe kino. Wciśnięcie telewizora z zakrzywionym ekranem do małego pokoju sprawi, że efekt, jaki ma dawać, będzie minimalny.

Warto też pamiętać, że telewizory wyposażone w taką technologię będą znacznie droższe niż te standardowe. Zakrzywiony ekran, 4K… to udogodnienia, za które trzeba będzie słono zapłacić. Warto więc poważnie zastanowić się, czy jest to standard, na który nas stać, a przede wszystkim – czy jest sens go wprowadzać do naszego mieszkania bądź domu. Być może efekt, który będzie niósł ze sobą, będzie powodował więcej irytacji i dyskomfortu niż radości z oglądania tv.