Czego nie należy robić po operacji zaćmy?

Leczenie zaćmy, dzięki współczesnej medycynie, nie jest już dzisiaj niczym niesłychanym. Wyspecjalizowane kliniki okulistyczne zapewniają pełne wsparcie pacjentów oraz oferują najnowocześniejsze metody leczenia. W przypadku zaćmy jest to krótki zabieg chirurgiczny polegający na wymianie soczewki. Jednak jak po każdym zabiegu, by przyniósł on oczekiwane efekty, tu również należy stosować się do zaleceń i rekomendacji lekarza. Istnieje również szereg rzeczy, których nie należy robić po takim zabiegu. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym materiałem.

  • Zaćma to choroba polegająca na zmętnieniu naturalnej soczewki oka. Soczewka traci swoją przejrzystość, przez co wpada do oka mniej światła. W konsekwencji widzimy gorzej.
  • Zabieg chirurgicznego leczenia zaćmy posiada wiele zalet. Do najważniejszych z nich należy poprawa komfortu funkcjonowania oraz pewność, że syntetyczna soczewka nie zmętnieje.
  • Po zabiegu usunięcia zaćmy nie należy zbytnio obciążać organizmu. Unikajmy gwałtownych ruchów, pracy przed komputerem i jazdy samochodem. Nie jest wskazane również spanie na operowanej stronie oraz przebywanie w zakurzonych bądź zadymionych pomieszczeniach.

Zaćma co to takiego?

Zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki oka. Dochodzi do tego z wiekiem bądź w odpowiedzi na działanie czynników zewnętrznych. Polega na tym, że nasza naturalna soczewka traci stopniowo swoją naturalną przejrzystość. Dzieje się to za sprawą tego, że do soczewki oka dostaje się coraz mniej światła, przez co widzenie staje się nieostre. Zaćmę można jednak skutecznie i raz na zawsze wyleczyć. Obecnie najskuteczniejszą i jedyną formą leczenia zaćmy jest prosty zabieg chirurgiczny, polegający na wykonaniu niewielkiego nacięcia w rąbku rogówki, przez które lekarz okulista usuwa zmętniałą soczewkę i wprowadza nową, syntetyczną soczewkę wewnątrzgałkową. Zmętniała soczewka, by była łatwiejsza do usunięcia, zostaje uprzednio rozbita za pomocą ultradźwięków.

Zaćma jakie są zalety zabiegu?

Do zalet zabiegu należy przede wszystkim zaliczyć fakt, że raz na zawsze pozbywamy się problemu zaćmy. Dzieje się tak dlatego, że soczewka syntetyczna nie ulega mętnieniu a tym samym nigdy nie pojawi się potrzeba jej wymiany. Po drugie eliminacja zmętniałej soczewki i wymiana na nową sprawia, że nie męczymy się podczas codziennych czynności. Wyraźne widzenie poprawia komfort naszej pracy i naszego życia. Po trzecie unikamy pogorszenia stanu naszego zdrowia i zapobiegamy utracie wzroku, jaką może wywołać zaćma.

Zaćma czego unikać po wykonaniu zabiegu?

Pacjent powinien bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich i nie dokonywać zmian „na własną rękę”. W okresie rekonwalescencji (trwającym najczęściej do 28 dni) nie należy nadmiernie się wysilać. Warto więc zrezygnować czasowo z wizyt na siłowni i unikać noszenia ciężarów (np. w postaci zakupów). Należy również unikać gwałtownego schylania się czy naciągania. Pacjent po zabiegu zaćmy powinien także uważać na oko i nie moczyć go podczas kąpieli. Zalecane są krótkie prysznice. Sen, tak ważny dla regeneracji naszego organizmu, powinien odbywać się w pozycji na plecach bądź gdy lubimy spać na boku, wybierając stronę, która nie była operowana. Należy unikać miejsc zakurzonych czy zadymionych – mogą bowiem one wywołać reakcję alergiczną i łzawienie oraz podrażnienie oka. Warto również zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne, które uchronią nas, zwłaszcza latem, przed ostrym słońcem. Pacjent musi również wziąć pod uwagę fakt, że w kilkunastu dniach po zabiegu mogą pojawić się przejściowe problemy z wyraźnym widzeniem. Nie należy więc prowadzić samochodu. Warto także unikać nadmiernego obciążania wzroku poprzez oglądanie telewizji, czytanie czy korzystanie z komputera. Działanie światła niebieskiego nie pomoże a może wręcz zaszkodzić.