Co to są telefony IP i jakie są jego zalety?

Każdy z nas używa smartfona, który korzysta z sieci komórkowej. W wielu domach i urzędach dalej możemy zobaczyć telefony stacjonarne. W ich wypadku sygnał przenoszony jest po dedykowanej sieci okablowania. Inny typ telefonów jest natomiast o wiele mniej popularnych – chodzi mianowicie o urządzenia IP. Są one wykorzystywane w wielu firmach. Dzisiaj postaramy się przedstawić ich najbardziej podstawowe zalety.

Co to są telefony IP?

Telefony IP działają w oparciu o dokładnie tę samą zasadę co rozmowy za pomocą popularnych komunikatorów internetowych. Urządzenia te nie są podłączone do sieci komórkowej ani naziemnej.

Zamiast tego łączą się z innymi użytkownikami za pomocą internetu. Do zarządzania tą technologią służy Voice over Internet Protocol. Z tego powodu ten system jest znany również jako telefony VOIP.

Zalety telefonów VOIP

Telefony IP stanowią kolejny krok w rozwoju komunikacji międzyludzkiej. Zainstalowanie tego typu sieci w firmie pozwala na znaczne oszczędności. Rozwiązanie pozwala także szereg innych zalet:

  • jakość połączenia zależy bezpośrednio od połączenia internetowego. Dzięki temu możemy swobodnie rozmawiać również w miejscach ze słabym zasięgiem komórkowym.
  • tego typu urządzenia są podłączane bezpośrednio do sieci internetowej. Dzięki temu nie musimy się martwić dodatkowym okablowaniem. Ten aspekt jest wyjątkowo cenny w przedsiębiorstwach, mieszczących się na niewielkiej przestrzeni.
  • wiele z nich może też korzystać z rozwiązania Power over Ethernet. Pozwala ono na pobieranie energii bezpośrednio z urządzeń peryferyjnych (aczkolwiek potrzebna jest do tego osobna skrętka).
  • koszty użytkowania telefonów znacząco spadają. Połączenie wychodzące są o wiele tańsze a wewnętrzne całkowicie bezpłatne.
  • w razie awarii problemy może rozwiązać administrator sieci lokalnej. Nie ma możliwości, żebyśmy stracili dostęp do wszystkich telefonów ze względu na awarię kabli telefonicznych.
  • oczywiście telefony IP nie działają w oparciu o tradycyjne numery telefoniczne. Zamiast tego podstawą ich funkcjonowania są osobne konta przypisane do użytkownika. Dzięki temu często o wiele łatwiej dodzwonić się do danej osoby.

Powstaje oczywiście pytanie, czy telefony IP są rozwiązaniem opłacalnym. Należy jasno powiedzieć, że tak. Szczególnie mocno chwalą je sobie duże przedsiębiorstwa. Im więcej telefonów stacjonarnych posiadamy, tym więcej zaoszczędzimy na przejściu na system VOIP.

Jednocześnie technologia jest prosta i intuicyjna w obsłudze. Urządzenia przypominają tradycyjne telefony stacjonarne. Z korzystaniem z nich poradzi sobie dosłownie każdy.

Przykładowi producenci telefonów IP

Telefony ip do firm marki cisco oferuje między innymi marka Thomas IT. W jej asortymencie znajdziemy urządzenia najbardziej znanych na świecie producentów. Wymienić tutaj można między innymi Yealink, Snom i telefony IP Cisco.

Po gruntownym przejrzeniu na pewno znajdziemy modele, które spełnią wymagania naszego przedsiębiorstwa. Oprócz zwyczajnych modeli firma oferuje także urządzenia do telekonferencji, wideokonferencji.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną