Co to jest połączenie VPN?

VPN

Wirtualna Sieć Prywatna to jeden z najpopularniejszych obecnie sposobów zabezpieczania sieci. W dużym skrócie to tunel, przez który płyną dane za pośrednictwem publicznej sieci, ale są one niewidoczne dla innych poza nadawcą i odbiorcą. VPN wykorzystuje różnego rodzaju metody szyfrowania, aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa.

  1. Wiarygodne rozwiązanie
  2. Prywatność i VPN
  3. Dostęp do czego chcesz

Wiarygodne rozwiązanie

Wiele osób zastanawia się, co to jest VPN, a praktyka pokazuje, że tysiące użytkowników na co dzień korzysta z zabezpieczonych sieci. Przede wszystkim założeniem tego rozwiązania miała być ochrona komunikacji i danych przed szpiegostwem. Im bardziej sieć się rozrastała, tym bardziej jej użytkownicy a także przesyłane pliki narażone były na przechwycenie. Rynek hakerski  kwitnie i odnosi się nawet wrażenie, że specjaliści od kradzieży informacji zawsze będą dwa kroki przed tymi, którzy produkują systemy zabezpieczeń. Polski VPN korzysta z szyfrowanej transmisji danych. Dzięki temu chroni dane przesyłane pomiędzy dwoma punktami – najczęściej nadawcą i odbiorcą. Są one szyfrowane i bezpieczne.

Prywatność i VPN

W pewien sposób właśnie technologia VPN pozwala zadbać o naszą prywatność w sieci. To także idealny sposób, jak zmienić IP, ponieważ wirtualna sieć prywatna zastępuje nadany serwerowi numer. Poza tym bez problemu można również łączyć się z dowolnym serwerem VPN, nawet posiadając kilka numerów IP. Dzięki temu nikt nie przechwyci i nie będzie używać naszych danych. Z drugiej strony haker nie jest w stanie sprawdzić, jakie strony są przez nas odwiedzane. Poza tym VPN daje możliwości odblokowania zawartości geograficznej z konkretnego kraju, z którym nawiążemy połączenie. Na przykład bez problemu będziemy mogli oglądać na przykład amerykańskiego Netflixa, a Polacy mieszkający za granicą bez problemu pobierać mogą filmy z naszych rodzimych kanałów. Co istotne, w ten sposób można nawet korzystać z witryn, które są zablokowane lub ocenzurowane w danym kraju. Przykładem mogą być Chiny, na terenie których nie będziemy mieć dostępu do popularnych mediów społecznościowych. Jak widać VPN daje wolność w internecie.

Dostęp do czego chcesz

VPN pozwala chronić dane, a także daje nieograniczony dostęp do różnych treści. Najczęściej oparty jest o  konkretne protokoły takie jak PPTP, L2TP / IPsec, OpenVPN SSL. Ten ostatni jest najbardziej elastyczny i popularny. Im częściej korzystamy z sieci, tym mocniej doceniać będziemy możliwości, jakie zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej daje nam VPN. Aktywność w sieci to już nie tylko praca, sprawdzanie informacji, ale robienie zakupów, wchodzenie w interakcje, korzystanie z szyfrowania to już codzienność. Poza płatnymi kanałami VPN istnieje również szereg darmowych propozycji. Większość z nich wymagać od nas będzie subskrypcji, a ich przepustowość i szybkość będzie zależna od szeregu różnych czynników. Warto więc zastanowić się, czy faktycznie darmowa sieć nam się opłaca. Jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo i prywatność, nie powinniśmy udostępniać danych wrażliwych dostawcy VPN, ponieważ nigdy nie mamy pewności, w jakim celu je wykorzysta. Często pojawiają się ostrzeżenia o bezprawnym gromadzeniu danych oraz historii przeglądarki. A bezpieczeństwo w sieci nie jest tym aspektem, na którym warto oszczędzać. Profesjonalna sieć VPN przede wszystkim będzie testowana i sprawdzana. Sam wybór powinien być oczywiście podyktowany naszymi preferencjami. Te najlepsze rozwiązania będą mieć sprawdzone zabezpieczenia, doskonałą prędkość i wolne oprogramowanie.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną