Co to jest folia holograficzna i do czego można ją wykorzystać?

Folia holograficzna to materiał, który z powodzeniem wykorzystuje się w różnych branżach. Jej popularność wynika ze specyficznego, bardzo estetycznego wykończenia, które przyciąga wzrok. Folia holo prezentuje się niezwykle efektownie, dlatego najczęściej pełni funkcję dekoracyjną. Czym jest i do czego się ją stosuje w praktyce?

Czym wyróżnia się folia holograficzna?

Folia holograficzna, znana również jako holo, to jeden z rodzajów syntetycznych materiałów. Tym, co ją wyróżnia, jest charakterystyczny wzór na jej powierzchni, który nadrukowuje się przy użyciu lasera. Mimo że jest on umieszczony na dwuwymiarowym materiale, daje trójwymiarowy efekt. Wszystko dlatego, że na początku rejestruje się jeden obraz pod różnymi kątami, a następnie wszystkie zrobione w ten sposób ujęcia nanosi się na folię. Dodatkowo taki wzór mieni się na tęczowo, co zwiększa jego walory estetyczne i przyciąga uwagę.

Najpopularniejsza jest folia holograficzna samoprzylepna, którą łatwo wykorzystać w wielu branżach. Warto pamiętać, że tego typu materiał ma wiele odmian. Poszczególne folie różnią się między sobą pod względem wyglądu znajdującego się na nich wzoru. Najczęściej jest on trudny do określenia, jednak czasami może przypominać konkretne figury geometryczne – najczęściej koła lub trójkąty, a także np. gwiazdki czy serca.

Na folii holograficznej wykonuje się nadruki przy użyciu jednej z popularnych technik poligraficznych, czyli druku offsetowego, cyfrowego lub fleksograficznego. Zwiększa to jej potencjał zastosowania. Samoprzylepny materiał tego rodzaju charakteryzuje się też dobrą przyczepnością. Bez problemu można umieścić go na różnych powierzchniach.

W jakich branżach stosuje się folię holograficzną?

Folia holograficzna ma dość szerokie zastosowanie. Ze względu na jej niezwykle ozdobny charakter chętnie stosuje się ją w branży kosmetycznej, np. do stworzenia niezwykle kunsztownych i ciekawych zdobień paznokci. Popularny efekt holo od dłuższego czasu cieszy się popularnością i uznaniem wielu klientek salonów wykonujących manicure.

Ozdobny charakter folii holograficznej sprawia też, że jest ona chętnie wykorzystywana podczas przygotowywania opakowań lub etykiet na różnego typu produkty. Jako że jest bardzo estetyczna, przyciąga wzrok i uwagę potencjalnych klientów i zachęcić ich do zakupów. Jej zastosowanie ma wówczas znaczenie marketingowe. Folia holograficzna może znaleźć się na opakowaniach m.in. kosmetyków, artykułów żywnościowych, farmaceutyków czy różnego typu napojów alkoholowych lub bezalkoholowych.

Ponadto folia holograficzna jest częstym elementem dekoracyjnym znajdującym się na różnych kartkach okolicznościowych (np. urodzinowych czy świątecznych), a także na torebkach prezentowych. Mniej oczywistym zastosowaniem tego materiału jest wykorzystanie go jako plomby lub zabezpieczenia znajdującego się np. na karcie płatniczej.