Co o żywieniu koni wiedzieć trzeba?

Konie to zwierzęta, których zdrowie jest delikatne. Potrzebna jest im ścisła dieta, aby faktycznie mogły one cieszyć się „końskim zdrowiem”. Wiele osób wychodzi z założenia, że wystarczy rzucić im siano, aby mogły one się pożywić. Jest to błędne myślenie, które warto omówić.

Dobrej jakości pasza dla koni

Dla koni sportowych, jak również dla tych, które mają do czynienia z problemami zdrowotnymi, należy się właściwa karma, którą można m.in. kupić w sklepie Chrupka.pl. Wiedzą oni wszystko o żywieniu koni. Oprócz tego, dostępna jest u nich także pasza dla owiec.

Pasza dla koni dzielona jest na objętościową i treściwą.

Pasze objętościowe i treściwe – co to jest?

Siano i sieczka zaliczane są do pasz objętościowych. Ich główną zaletą jest to, że zawierają one w sobie odpowiednią porcję składników odżywczych. Dzięki temu, że zostały ujednolicone, są one bezpieczne w przypadku koni każdego rodzaju rodzaju. Jeżeli chodzi o popularność, to sieczki z trawy należą do najbardziej popularnych. Warto jednak dodać, że należy również zwrócić uwagę na produkty z lucerny. W ich składzie można znaleźć wapń, białko i witaminy, jakie są ważne dla stanu zdrowia konia.

Balancery i pasze pełnoporcjowe zalicza się do grupy treściwych. Konie hodowlane i pozostała reszta mają szansę na to, aby otrzymać pasze wysokoenergetyczne, niskoenergetyczne i pasze zwiększające masę, które zaliczane są do pełnoporcjowych. Balancery wyróżniają się tym, że ich skład jest bardziej skoncentrowany.

Ważne jest to, że pasze treściwe należy zawsze podawać z objętościowymi. One to bowiem stanowią podstawę dla całego żywienia tych dumnych zwierząt.

O czym należy pamiętać w przypadku żywienia koni?

Wiele osób wchodzi w posiadanie koni. Pasze kupują oni w specjalnych sklepach. Nie można jednak zapominać o tym, aby nie podawać zbyt małej ilości paszy objętościowej. Przyjmuje się, że na każde 100 kg masy ciała, koń powinien otrzymywać dziennie minimum 1-1,5 kg paszy objętościowej. Tylko dzięki temu można być pewnym tego, że układ żołądkowo-jelitowy zwierzęcia będzie działał w prawidłowy sposób.

Konie starsze, młodsze, powinny mieć dostęp do pożywienia objętościowego także w nocy! Jeżeli ktoś o tym zapomni, w żołądku zwierzęcia będą kumulować się szkodliwe kwasy. Mogą one stanowić zagrożenie dla konia. Każdy właściciel powinien zadbać o to, aby poziom pH w żołądku konia zawsze utrzymany był na odpowiednim poziomie.

Objętościowa pasza jest dobra do tego, aby zaspokoić pierwszy głód zwierzęcia. To dzięki niej spożywanie paszy treściwej w następnej kolejności, nie będzie stanowić problemu dla konia.