Chmura hybrydowa dla firm

Chmura hybrydowa jest połączeniem zarówno publicznego, jak i prywatnego modelu oferowania chmur obliczeniowych. Rozwiązanie to zapewnia efektywniejsze zarządzanie świadczeniem usług w chmurze z perspektywy biznesowej. Co zatem warto wiedzieć na temat tego rozwiązania?

Chmura hybrydowa z perspektywy firm

Patrząc ze strony przedsiębiorstw chmura hybrydowa jest najbardziej efektywnym sposobem na pozyskanie zwrotu z inwestycji w przetwarzanie w chmurze. Wynika to z zastosowania walorów płynących z chmur prywatnych i publicznych. Mowa tutaj przede wszystkim o prężności, ekonomiczności oraz dość dużej dostępności usług. Chmura hybrydowa umożliwia firmom elastyczność oraz różne warianty wyboru rozwiązań, co wpływa korzystnie na wydatki kapitałowe i operacyjne. Zapewnia optymalne wykorzystanie zasobów wewnętrznych oraz znacznie krótszy czas reakcji na modyfikacje zachodzące w wymaganiach biznesowych.

Możliwości chmury hybrydowej

Chmura hybrydowa zezwala na wdrożenie odzyskiwania danych po awarii, błyskawiczne przenoszenie obciążeń pomiędzy chmurami w zależności od sytuacji firmy, dostarczanie procesów biznesowych w postaci odpowiednich aplikacji np. do zarządzania relacjami z klientem, zarządzanie nagłymi wzrostami zapotrzebowania oraz natychmiastowe wprowadzenie do oferty usługi okresowej w celu wykorzystania nowych możliwości.

Walory chmury hybrydowej

Chmura tego typu gwarantuje większości elastyczność przez zastosowanie zasobów prywatnych i publicznych z poziomu pojedynczego, zautomatyzowanego i zorganizowanego środowiska operacyjnego. Ponadto pozwala na optymalizację potrzeb i wymagań wynikających z obciążeń. Dodatkowo pozwala na zbilansowanie potrzeb inwestowania w regionalne technologie chmury obliczeniowej z pomocą zdalnych usług występujących w chmurze publicznej.

Charakterystyka chmury hybrydowej

Chmura hybrydowa jest kompilacją dwóch bądź większej ilości modeli oferowania chmur obliczeniowych. Najczęściej jest to połączenie chmury prywatnej i publicznej. W tym rozwiązaniu pozostają chmury te pozostają nadal oddzielne, jednak za pomocą technologii występuje możliwość wspólnego przenoszenia danych i aplikacji. To, co charakteryzuje chmurę hybrydową to rozległy dostęp do sieci, szybką elastyczność, wymierny poziom usług, samoobsługę zgodnie z potrzebami oraz kreowanie pul zasobów. Można je dostrzec na trzech podstawowych warstwach usług w chmurze SaaS, PaaS oraz IaaS.

Funkcjonalność chmury hybrydowej

Chmura hybrydowa zezwala na integrację infrastruktury i środowiska aplikacji. Chmura ta pozwala na budowanie maszyn wirtualnych dla modelu IaaS lub kombinacji modeli IaaS i PaaS. Ma być to takie same w środowisku chmury prywatnej i publicznej. Następną funkcją jest przenośność aplikacji. Można tworzyć aplikacje, które są przystosowane do obsługi chmur obliczeniowych. Ponadto chmura hybrydowa wyróżnia się niezwykłą łącznością, gwarantującą komunikację i interakcję pomiędzy środowiskami, ułatwiając transport maszyn wirtualnych, danych i aplikacji z chmury na chmurę.