Bitdefender o ofensywie mobilnych wirusów

Bitdefender opublikował raport „The Bitdefender Threat Debrief” opisujący krajobraz cyberzagrożeń w październiku. Autorzy publikacji dużo miejsca poświęcają bezpieczeństwu użytkowników smartfonów.

Bitdefender Labs wykrywa co minutę około 400 nowych incydentów bezpieczeństwa,  a codziennie weryfikuje 30 miliardów zapytań o zagrożenia. Dostęp do tego typu danych pozwala uzyskać stosunkowo szeroki obraz na temat cyberataków. W raporcie po raz pierwszy znalazły się dane z telemetrii Bitdefender Mobile Security, obejmującej platformy Android oraz iOS.

Użytkownicy mobilnych terminali już od dawna znajdują się na celowniku hakerów, a jedną z ulubionych metod napastników jest zamieszczanie złośliwych aplikacji szczególnie na platformie Google Play. Badacze z firmy Bitdefender zwracają uwagę na projekt ustawy Unii Europejskiej o rynkach cyfrowych. Jeden z jej zapisów nakazuje producentom smartfonów zezwolić na obsługę oprogramowania firm trzecich z nieoficjalnych sklepów z aplikacjami. Chociaż ustawa prawdopodobnie nie wejdzie w życie przed 2023 rokiem, jest to ważny temat bezpieczeństwa, wobec którego nie można przejść obojętnie.  Wielu ekspertów uważa, że zezwolenie na tzw. boczne ładowanie aplikacji, otwiera wrota przed cyberprzestępcami. Jak wynika z danych telemetrycznych Bitdefendera najczęściej występującym wirusem na Androida był w listopadzie Android.Trojan.Downloader.DN.  Jego udział wśród szkodników atakujących smartfony pracujące pod kontrolą systemu z zielonym ludzikiem wyniósł aż 60 proc. Malware jest dołączany do aplikacji pobieranych z Google Play i działa jako agresywne oprogramowanie reklamowe. Niektóre programy typu adware pobierają inne warianty złośliwego oprogramowania. Na drugim miejscu znalazł się Android.Trojan.HiddenApp.AID (19 proc.), a kolejny lokaty zajęły trojany bankowe Banker XK (5 proc.), Banker VF (5 proc.), Banker VQ (2 proc.), Banker XC (2 proc.).

Nowoczesne smartfony wymagają zabezpieczeń na wysokim poziomie, jednak wiele osób nadal zakłada, że ​​zabezpieczenia są już wbudowane w telefony, a cyberprzestępcy rzadziej atakują urządzenia mobilne. Według badania przeprowadzonego przez Bitdefendera w październiku 35 proc. użytkowników telefonów komórkowych nie korzysta z antywirusa, a 61 proc. doświadczyło co najmniej jednego zagrożenia mobilnego w ciągu ostatnich 12 miesięcy.