Audyt sieci Wi-Fi – co warto o nim wiedzieć?

Rosnące zagęszczenie sieci bezprzewodowych sprawia, że coraz częściej projektanci zmagają się z trudnościami w ich budowie. Sposobem na wykrycie przyczyn problemów jest profesjonalny audyt sieci Wi-Fi. Co warto o nim wiedzieć? Opowiadamy w niniejszym tekście!

Nowoczesne rozwiązania sieciowe Wi-Fi z dostępem do szerokopasmowego internetu zrewolucjonizowały sposób, w jaki korzystamy z globalnej sieci. Infrastruktura WLAN jest spotykana zarówno w firmach, jak i lokalach usługowych, gospodarstwach domowych czy szkołach i instytucjach publicznych. Coraz częściej mamy również do czynienia z mobilnymi sieciami Wi-Fi, obecnymi w transporcie publicznym – autobusach, pociągach czy samolotach.

Wzrost liczby urządzeń sieciowych oraz samych sieci bezprzewodowych sprawia, że użytkownicy coraz częściej zmagają się z wieloma problemami z zakresu wydajności, zasięgu czy bezpieczeństwa IT sieci WiFi. Warto pamiętać, że wciąż wiele urządzeń wykorzystuje starszy standard sieciowy, działający w ogólnodostępnym paśmie ISM 2,4 GHz, wykorzystywanym nie tylko przez Wi-Fi, lecz również Bluetooth czy automatykę domową.

Przepełnienie pasma to jedna z przyczyn obniżenia wydajności bezprzewodowej infrastruktury sieciowej w danej lokalizacji. W jej wykryciu i rozwiązaniu problemów z siecią Wi-Fi, poprzez stworzenie raportu z listą odpowiednich poprawek do wdrożenia, pomaga profesjonalny audyt IT. Na jego podstawie specjaliści mogą zaproponować kompleksowe rozwiązania, które przyczynią się do poprawy jakości działania oraz bezpieczeństwa sieci WiFi.

W jakim celu wykonuje się audyt sieci Wi-Fi?

Właściciele firm i administratorzy IT często nie wiedzą, w jakim celu wykonuje się audyt sieci Wi-Fi. Celem procesu jest wykrycie miejsc, w których potencjalnie mogą występować problemy z zasięgiem WiFi. Ich efektem może być obniżona jakość połączenia – niska prędkość pobierania i wysyłania danych czy duży ping. W skrajnych przypadkach, anomalie propagacji fal radiowych mogą skutkować brakiem możliwości zestawienia połączenia.

Profesjonalna analiza środowiska elektromagnetycznego na terenie budynku lub przyległej do niego posesji, gdzie użytkownicy mają mieć zagwarantowany dostęp do sieci, pozwala na poprawę jakości działania lokalnego Wi-Fi.

Dzięki audytowi WiFi, specjaliści mogą zaproponować odpowiednie rozwiązania – wymianę Access Pointów, zmianę ich lokalizacji czy wdrożenie stosownych poprawek w konfiguracji sieci bezprzewodowej WLAN.

Specjalistyczny audyt IT kładzie również nacisk na bezpieczeństwo sieci WiFi. Weryfikowane są aktualne zabezpieczenia środowiska Wi-Fi, protokoły transmisji czy stosowana ochrona. Analizowane są ryzyka związane z możliwością łatwego przechwycenia hasła czy uzyskania dostępu do pakietów i przeprowadzenia ataków typu Man In The Middle. Efektem jest obszerny raport na temat bezpieczeństwa sieci Wi-Fi oraz proponowanych zmian.

Kiedy warto wykonać audyt Wi-Fi?

Nawet doświadczeni administratorzy IT często zadają pytanie, kiedy warto wykonać audyt Wi-Fi. Proces warto wykonać wszędzie, gdzie bezprzewodowe środowisko sieciowe jest kluczowe dla funkcjonowania firmy czy instytucji.

Należy go przeprowadzić również wtedy, kiedy użytkownicy sieci skarżą się na niedostateczną jakość połączenia czy problemy z zasięgiem. Audyt WiFi pozwoli zlokalizować przyczyny występujących niedogodności.

Kolejnym aspektem, o którym warto wspomnieć w kontekście audytu sieci bezprzewodowej WLAN, jest obecność takiej infrastruktury w hotelu, restauracji, lokalu usługowym czy galerii handlowej.

Wszędzie, gdzie sieć jest przeznaczona do użytku gości i klientów warto zadbać o bardzo dobrą jakość jej działania. Pozytywne doświadczenia użytkowników w tym zakresie sprawią, że chętniej skorzystają z naszych produktów i usług ponownie.

Co się składa na poprawnie wykonany audyt W-Fi?

Wiesz już, w jakim celu i kiedy wykonuje się auditing sieci WiFi. Przejdziemy zatem do odpowiedzi na pytanie – co dokładnie składa się na poprawnie wykonany audyt W-Fi?

Przede wszystkim profesjonalnie przeprowadzony audyt IT sieci bezprzewodowej powinien odbywać się fizycznie w miejscu prowadzonej przez klienta działalności. Nie można go wykonać zdalnie. Do jego realizacji wykorzystuje się specjalistyczne analizatory sieci Wi-Fi takie jak sprzęt marki Ekehau, stosowany przez zespół Q4NET. Urządzenia analizują widmo elektromagnetyczne, pozwalając sprawdzić jakość pokrycia siecią WiFi całego budynku.

Podczas audytu Wi-Fi, specjaliści sprawdzają zajętość oraz nakładanie się poszczególnych kanałów na częstotliwościach 2,4 GHz czy 5 GHz względem własnych oraz obcych sieci WiFi. Sprawdzana jest wydajność i jakość połączenia oraz zasięgu na terenie całego obiektu czy ewentualnie przyległej do niego posesji. Na tej podstawie powstaje obszerny dokument, dzięki któremu jest możliwe wdrożenie efektywnych zmian i poprawa jakości Wi-Fi.

Klient, który skorzysta z audytu IT sieci bezprzewodowej i wdroży niezbędne zmiany sprzętowe oraz programowe, może mieć pewność, że tzw. słabe punkty sieci zostaną poprawione.

Zmiany najczęściej dotyczą warstwy sprzętowej, topologii środowiska sieciowego WLAN oraz konfiguracji urządzeń w kontekście specyfiki danej działalności i wykorzystywanych przez klienta i użytkowników usług sieciowych.

Jakiej firmie można powierzyć wykonanie audytu?

Dowiedzieliście się, co to jest audyt sieci Wi-Fi oraz jak audytowanie sieci WiFi może pomóc w poprawie jakości działania bezprzewodowego internetu na terenie firmy. Decydując się na przeprowadzenie audytu IT warto wiedzieć, jakiej firmie można powierzyć wykonanie takiej usługi. W tym miejscu zdecydowanie warto wybrać usługi oferowane przez profesjonalistów.

Jeżeli szukasz profesjonalnego wsparcia w poprawie jakości działania sieci bezprzewodowej, wybierz Q4NET i przeprowadź specjalistyczny audyt Wi-Fi w swojej organizacji. Doświadczony zespół wykorzystuje sprawdzone rozwiązania pomiarowe do detekcji wszelkich problemów sieciowych, a następnie przygotowuje raport i wdraża niezbędne zmiany.