Aplikacje mobilne wspomagające opiekę nad pacjentami

Sztuczna inteligencja wpływająca na nasze codzienne życie to już nie tylko mrzonka. Dziś dzięki możliwościom jakie daje nam technologia, możemy uzyskać pomoc lekarską bez wychodzenia z domu. Za pośrednictwem stron internetowych, platform medycznych, czy aplikacji mobilnych możemy konsultować się ze specjalistami niemal bez przerwy i regularnie. Okazało się to niezwykle ważne i przydatne zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa, gdzie skorzystanie z fizycznej wizyty lekarskiej jest znacznie utrudnione. 

Oszczędność czasu i łatwa dostępność

Nie możemy zaprzeczyć, że aplikacje mobilne są przyszłością medycyny. Przyczynią się one do rozpowszechnienia dostępu do służby zdrowia z tego względu, że dzięki nim konsultacja z lekarzem będzie możliwa z każdego miejsca na świecie. Wielu pacjentom oszczędzi to czasu i kosztów zużytych na dojazd do kliniki, gdzie w przypadku niektórych dolegliwości konsultacja za pośrednictwem aplikacji zdecydowanie wystarcza. Badania opublikowane w australijskim czasopiśmie „Journal of Gastroenterology and Hepatology” wyraźnie pokazują, że w przypadku pacjentów cierpiących na nieswoiste choroby zapalne jelit było to genialnym rozwiązaniem. Wypełniali oni na specjalnej platformie kwestionariusz dotyczący objawów chorobowych, a później odbywali wideorozmowę z lekarzem. Aż 96 procent pacjentów potwierdziło, że są zadowoleni z takiego typu leczenia.

Niemal ciągła opieka

Wielu pacjentów cierpiących na choroby chroniczne potrzebują wsparcia praktycznie na co dzień. Leczenie przy pomocy aplikacji i portali internetowych, które pomagają kontaktować się z lekarzem, znacznie ułatwia pracę nie tylko samym specjalistom, jak i chorującym. Mogą oni częściej i dokładniej zdawać relację z przebiegu swojej choroby, a co za tym idzie mieć poczucie ciągłej i nieprzerwanej opieki. Takie technologie świetnie sprawdza się w przypadku psychologii, gdzie nigdy nie wiadomo kiedy pacjent będzie potrzebował pomocy i rozmowy ze specjalistą. 

Samodzielna praca

Dziś mało kto rozstaje się z telefonem. Aplikacje mobilne często pozwalają na codzienne zaznaczanie objawów choroby i wnioskowanie co może być jej przyczyną lub co nasila te objawy. Tak działa to w wirtualnej klinice Hashiona zajmującej się chorobą Hashimoto.

Pomoc dla lekarzy i dokładniejsze wyniki

Sztuczna inteligencja na wielu płaszczyznach może wykonać skuteczniejszą pracę niż człowiek i dostrzec to, czego on nie widzi. Może ona pomóc lekarzom w odczytywaniu wyników badań z rezonansów magnetycznych i tomografii komputerowej. Pomoże zinterpretować pewne symptomy, postawić odpowiednią diagnozę i przybrać dobry tok leczenia pacjenta.

Więcej na blogu: https://cplwowska.pl