5 sytuacji, w których backup danych firmowych jest niezbędny

Backup danych to usługa niezbędna przy prowadzeniu każdej działalności gospodarczej. Pozwala ona na szybkie przywrócenie plików koniecznych do bieżącej pracy. Poznaj 5 zasadniczych powodów, dla których warto wykupić backup danych dla firm.

Aby zadbać o bezpieczeństwo danych należy postępować zgodnie ze złotą zasadą backupu  „3-2-1”. Oznacza to, że firma powinna posiadać minimum 3 kopie danych, przechowywane na w 2 różnych nośnikach, z czego 1 z nich poza siedzibą firmy.

Uszkodzenie dysku

Sprzęt komputerowy bywa zawodny. Szczególnie trudna może być dla nas awaria dysku. Niezależnie od tego, czy jest to starszy typ dysku HDD, czy też nowoczesny SDD, sprzęt firmowy może zostać uszkodzony. Usterka dysku najczęściej kończy się utratą danych, a przynajmniej – bardzo kosztownym i długotrwałym procesem ich odzyskania. Backup danych dla firm na serwerach zewnętrznych zapewnia komfort dostępu do danych – także podczas awarii dysków firmowych. Jest to jednak możliwe tylko wówczas, gdy kopia bezpieczeństwa jest przechowywana w lokalizacji innej niż siedziba firmy. Wówczas w każdej chwili możemy pobrać dane na inny dysk lub nośnik.

Uszkodzenie oprogramowania

Równie powszechnym powodem jest uszkodzenie oprogramowania, szczególnie wtedy, gdy trzymamy ważne dane firmowe na partycji systemowej. Do uszkodzenia oprogramowania może dojść z różnych przyczyn. Nieprawidłowe wyłączenie komputera, pożar siedziby firmy, przepięcie, a nawet aktualizacja systemu operacyjnego – to wszystko może spowodować niemożność uruchomienia komputera i konieczność dokonania formatu dysku. Wiąże się to z utratą danych, ale jeśli korzystamy z backupu, to możemy bez problemu je przywrócić.

Ataki hakerskie

Prowadząc działalność, zwłaszcza w Internecie, firma jest narażona na ataki hakerskie, takie jak atak Dos, phishing, kradzież plików cookie czy sniffing. Cyberprzestępstwem jest przejęcie danych przez niepowołane osoby i ich zaszyfrowanie. Dzięki backupowi bez problemu odzyskamy skradzione dane. To jednak nie wszystko! Wiele backupów pozwala bowiem na udaremnienie ataków hakerskich, przez co zyskujemy pewność, że nasze pliki nie zostaną zablokowane.

Kradzież sprzętu

Przy braku odpowiednich zabezpieczeń sprzęt może zostać również skradziony z siedziby firmy. W tej sytuacji backup pomoże w odzyskaniu danych, które często są cenniejsze niż sprzęt.

Błąd nasz lub pracowników

Niemal każdego dnia jesteśmy narażeni na utratę danych firmowych z bardzo prostego powodu – przypadkowego skasowania danych przez nas lub naszych współpracowników. To częsty błąd, który może wynikać z nadmiernego obciążenia pracą lub braku skupienia. Z pomocą kopii zapasowej możliwe jest jednak odzyskanie większości straconych danych, jeśli zadbaliśmy o odpowiednią częstotliwość wykonywania backupu. Dobrym rozwiązaniem jest również założenie prywatnej chmury danych, w której ważne informacje i pliki firmowe będą bezpiecznie przechowywane. Dzięki temu będziesz miał do nich dostęp z każdego miejsca.

Jak wybrać najlepszy backup danych?

Każda firma jest narażona na utratę danych, a opisane sytuacje zdarzają się każdego dnia. Dlatego warto zainwestować w dobry backup danych dla firm, który zapewni maksymalne bezpieczeństwo. W tych kwestiach na najwyższą jakość usługi możemy liczyć u popularnego operatora INEA. Instalacja w kilka minut, intuicyjny w obsłudze panel użytkownika, szyfrowanie danych przed wysłaniem na serwer za pomocą algorytmu AE 256 czy też automatyczny backup o wskazanej porze dnia – to główne zalety backupu danych w INEA.

Odpowiednio dobrany backup danych zapewni ich szybkie odzyskanie bez względu na przyczynę ich utraty. Dzięki dokładnej analizie ofert backupu możemy liczyć nie tylko na korzystne cenowo, lecz również funkcjonalne rozwiązanie. 

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną