Language: English English French French German German Italian Italian Japanese Japanese Polish Polish Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish

Właściwy stan zdrowia kluczem do bezpiecznej jazdy samochodem

Otrzymanie prawa jazdy wiąże się nie tylko z koniecznością zdania egzaminów ale i z przedłożeniem odpowiedniej dokumentacji. Niezbędne jest uzyskanie pewności co do tego, że stan zdrowia potencjalnego kierowcy umożliwia mu znalezienie się za kierownicą pojazdu i włączenie do ruchu. Z myślą o tym powstały badania lekarskie na prawo jazdy. Co należy o nich wiedzieć, by móc właściwie się przygotować?

Jasne procedury i dogodne terminy

W celu ustalenia terminu badania musimy zapoznać się z listą dostępnych terminów, wybrać ten, który najbardziej nam pasuje i skontaktować się z biurem przy pomocy telefonu lub poczty elektronicznej. Każdy pacjent zapisywany jest na konkretną godzinę, a wizyta może trwać od dwudziestu do trzydziestu minut. Termin badania należy potwierdzić, a w przypadku gdy pacjent nie będzie mógł się pojawić, zostanie on zmieniony na inny. Na wizytę trzeba zabrać ze sobą:

  • dokument ze zdjęciem, który potwierdza tożsamość
  • soczewki lub okulary, jeśli pacjent na co dzień z nich korzysta
  • aparat słuchowy, jeśli pacjent ma wadę słuchu
  • dokumentację medyczną
  • w przypadku osób chorujących na cukrzycę i epilepsję – karty konsultacji diabetologicznych i neurologicznych
  • gotówkę

Podczas wizyty pacjent otrzyma do wypełnienia oświadczenie dotyczące stanu zdrowia i nagłówek karty badania lekarskiego. Niezbędne będzie podanie podstawowych danych osobistych i kontaktowych.

Szczegółowa ocena stanu zdrowia

Badania na prawo jazdy obejmują kompleksową diagnostykę, która ma na celu ocenienie zdolności badanego do kierowania pojazdami. Lekarz dokona oceny wzroku, słuchu, równowagi, układów: ruchu, nerwowego, oddechowego, a także stanu psychicznego. Zbada, czy nie występują objawy uzależnienia od substancji psychoaktywnych oraz inne poważne problemy z ogólną kondycją i stanem zdrowia. Zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad z pacjentem. Co w momencie, gdy lekarz wykryje istotne wady wzroku lub inne choroby? Z dużym prawdopodobieństwem skieruje badanego na wizytę u specjalisty, a badanie zostanie dokończone dopiero po otrzymaniu stosownej dokumentacji medycznej. Koniec badania wiąże się z wydaniem orzeczenia, w którym zawarto stosowne informacje dotyczące na przykład możliwości prowadzenia pojazdu wyłącznie w okularach. Z tym dokumentem należy udać się do Wydziału Komunikacji, zabierając ze sobą także jedno zdjęcie, dokument tożsamości i wniosek o wydanie prawa jazdy. Tam urzędnik bezpłatnie wyda numer PKK. Następnie należy już tylko czekać. Cały proces wygląda niemal identycznie również w przypadku osób, które starają się o przedłużenie terminowego prawa jazdy.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną