Language: English English French French German German Italian Italian Japanese Japanese Polish Polish Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish

Motoryzacja 2.0

pojazdy autonomiczne

Obecny rozwój technologiczny stoi na wysokim poziomie. Nikogo nie dziwią już samoskrętne światła czy kluczyki samochodowe w postaci karty kredytowej. Nowością, która powoli wchodzi do codzienności — są pojazdy autonomiczne, które same wożą pasażerów z punktu A do punktu B. Na jakiej zasadzie działają, czy można już nimi jeździć oraz, czy można je kupić? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.

Pojazdy autonomiczne testowane przez Google i Tesla

Samo rozwiązanie polega na zamontowaniu wielu skanerów w aucie, które monitorują drogę i zarządzają torem jazdy. Komputery same interpretują, z jaką prędkością można jechać, kiedy skręcić i jaka droga podążać. Takie rozwiązania testują takie firmy jak Google czy Tesla. Od użytkowników wymagane jest tylko podanie docelowej lokalizacji i powstrzymaniem nerwów na wodzy w czasie podróży. Pojazdy autonomiczne przejechały już miliony kilometrów i są dużo bezpieczniejsze od tych tradycyjnych. Samochody tego typu są już dość popularną nowością.

A co jeśli ktoś wpadnie na pomysł autonomicznego autobusu?

On już istnieje! Olli — autobus, który sam wozi pasażerów, kursuje już na regularnych liniach w Waszyngtonie, a w Berlinie jest testowany w jednej z dzielnic. Zabiera on na pokład kilkunastu pasażerów, rozwija prędkość kilkudziesięciu kilometrów na godzinę i rzecz jasna działa sam.

Motoryzacja przyszłości to już fakt. Nie szokuje swoją obecnością coraz większą ilość osób, a wręcz staje się pożądana. W niektórych częściach USA można legalnie korzystać z pojazdów autonomicznych, a w innych miejscach taki stan rzeczy powstrzymują tylko przepisy. To bardzo wielki skok technologiczny mający wiele plusów na miarę wynalezienia komputera.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną